Azt mondják, hogy mindig az a legjobb fényképezőgép, ami éppen nálad van, és az okostelefon tényleg mindig nálunk van. Ha a legjobb fotós képességű telefont keresed, akkor nézd meg a Huawei új csúcsmodelljét, a Mate 50 Prót, amit egyáltalán nem csak a hátulján lévő lencsék miatt érdemes választani. Kipróbáltuk, mire képes.
A Huawei a kezdetek óta két sorozattal koronázza meg az okostelefonjai kínálatát: az egyik az üzleti felhasználásra kiváló P-széria, a másik pedig a minden téren többet nyújtó, nagyobb és feltűnőbb Mate, aminek a legújabb generációja a most érkezett Mate 50 Pro. A Huawei csúcsmodellje már a specifikációk alapján is ígéretes, hiszen erős hardvert és hatékony szoftvert csomagoltak a látványos üvegházba, ami a hátlapján lévő kameracsokorral is felkelti a figyelmet. A Mate 50 Pro ráadásul neves elismerésben részesült, hiszen a független DxOMark tesztjén a legjobb kamerás telefonnak választották, ezért mi is fokozott elvárásokkal vettük a kezünkbe a december elejétől kapható készüléket.
Gilosált elegancia
Az első találkozásban nem fogsz csalódni, a Mate 50 Pro igazi prémiumtermék, ami a megjelenését illeti. A hajlított szélű érintőképernyője, üveg hátlapja és alumíniumkerete minőséget sugall, akár a tesztelt fekete, akár az ezüstszínű változatot választod. A készülék éke a hátlap köralakú kameracsoportjának gilosált pereme, ezt a recézett felületet az óragyártásban szoktak alkalmazni. A Huawei nem véletlenül alkotta szimmetrikusra a kameraszigetet, hiszen nemcsak esztétikus, és régóta a Mate-sorozat dizájneleme, de ezzel a megoldással az asztalon sem fog billegni a készülék. Az elegáns formája alapján nem mondanád meg róla, de az IP68-as tanúsítvánnyal rendelkező Mate 50 Pro kétméteres mélységig vízálló is.
A kijelzőn lévő ujjlenyomatolvasóval egy pillanat alatt felélesztheted a készüléket, de jobban jársz, ha az előlapi kamera biztonságosabb 3D arcfelismerését használod. A 6,74 colos OLED kijelző ragyogóan fényes, élénk színű, élményszámba megy vele a tartalomfogyasztás, a játék és a fényképezés is. A képernyő egymilliárdféle színárnyalatot képes megjeleníteni, a feketéje éjsötét, a fényerejét pedig egészen alacsonyra le tudjuk venni, hogy este a sötétben is kíméletes legyen. A 120 Hz-es frissítéssel gördülékenyen váltja a képeket, érintéssel egészen finoman kezelhetjük, a Samsungénál jobb, az iPhone-éval összemérhető új pixelmintájával pedig hosszú ideig használva sem fárasztja annyira a szemed.
Az EMUI 13 a barátod
Az operációs rendszer olyan magától értetődően használható, hogy rövid ismerkedés után mindent azonnal megtalálsz rajta. A továbbra is Androidra épülő felületen már nemcsak az ikonokat, de a widgeteket is tudod csoportosítani, hogy mindig rendezett legyen a kijelződ – akinek sok alkalmazása van a telefonján, annak ez igazi áldás. Hasznos funkció még a szupervágólap, amihez egyszerre több dolgot is hozzá tudsz adni, például szöveget, képeket, fájlokat, és ennek nagy hasznát veheted, ha mobilról kell összedobni egy prezentációt. Még jobb, ha a laptopod vagy a táblagéped is Huawei márkájú, mert a készülékek közötti kapcsolat erősebb lett, például simán böngészhetsz a közelben lévő másik eszközödön lévő képek közt.
A Huawei felhasználói felületét mindig is a legjobbak közé soroltuk, és ezen nem igazán tudott változtatni az sem, hogy Kína éppen nincsen jóban az Egyesült Államokkal. Persze igaz, hogy az új Huawei-telefonokon nincsenek Google-szolgáltatások, de az utóbbi években elég jól alkalmazkodott a gyártó kínálata ahhoz, hogy ez nekünk a legkevesebb kellemetlenséget okozza. Az AppGallery a világ harmadik legnagyobb alkalmazásáruházává lépett elő, ahol egyre többet találunk meg a minket érdeklő programok közül. A legújabb változatába ráadásul a Petal keresőt is integrálták, ezért amit nem talál meg az alkalmazásáruházban, azt megkeresi azon kívül, és ellenőrzi nekünk, hogy biztonságosan telepíteni tudjuk a telefonunkra.
Profi fotós képességek
A legjobban mégis a kamera érdekelt minket, hiszen a Huawei évek óta nagy hangsúlyt fektet a fotós képességekre. A korábbi években a fényképezés terén nagyágyúnak számító Leicával működtek együtt, a Mate 50 Pro pedig a Huawei saját fejlesztésű XMAGE rendszerét használja, amihez persze felhasználták a korábbi modellekkel szerzett összes tapasztalatot. A hátlapon mindent megtalálunk, ami a fényképezéshez kell: 50 megapixeles főkamerát, 64 megapixeles zoomkamerát és 13 megapixeles ultra-nagylátószögű kamerát, amit a makrókhoz is használ a telefon. Nem maradhat el a közelségérzékelő és a lézeres autófókusz sem, az előlapra 13 megapixeles szelfikamera került, a szenzor pedig továbbra is a Sonytól érkezik.
Sokszor mondjuk, hogy a mobilfotók ugyan látványosak, de nem olyan részletgazdagok, mint a fényképezőgéppel készült képek, hiszen a telefon aprócska lencséje kénytelen fix rekesznyílással dolgozni, és a hátteret szoftveresen lágyítja, több-kevesebb sikerrel. De nem a Mate 50 Pro, ahol
a főkamera blendéje fizikailag is állítható, f/1.4 és f/4 között akár tíz fokozatban,
és ezt egészíti ki a szoftveres feldolgozás, aminek így sokkal könnyebb dolga van. A nagyobb rekesznyílással több fény is jut az érzékelőre, ami az éjszakai képek készítésében jelent nagy segítséget, és az optikai stabilizátorral nem kell aggódnunk a bemozdulás miatt sem. A standard színek mellett élénk és fényes beállítást is választhatunk a drámaibb képekhez.
Fotós tapasztalattal mindent beállíthatunk a Mate 50 Pro kameráján, amit a fényképezőgépen szoktunk, de
a mobilfotózásban az a legjobb, hogy külön állítgatás nélkül is azonnal remek képeket lőhetünk. A Huawei újdonsága ebben nagyon meggyőző volt,
gyenge fényviszonyoknál is ragyogó, éles fotókat készített, nem maradtunk le a fontos pillanatokról sem. A 120 fokos ultraszéles látószögű lencsével és a 3,5-szeres optikai zoomot adó telefotó-lencsével minden téma belefért, és mindenre rá tudtunk nagyítani, a Mate 50 Pro tényleg az egyik legjobb fotós telefon, amihez szerencsénk volt. Jó szórakozás volt a makrómód, ami a tárgyhoz közelítve automatikusan kapcsol be, és akár 2,5 centiről fényképezhetünk vele, sőt, szupermakró videót is készíthetünk.
Esti képek a főkamerával és a nagylátószögű kamerával, automatikus és esti módban:
Beltéri képek a nagylátószögű kamerával:
Kültéri képek a nagylátószögű kamerával, a főkamerával és a telefotó kamerával:
Makróképek a nagylátószögű kamerával:
Ami a gépházban van
A Huaweinek sikerült olyan jól optimalizálni ezt a rendszert, hogy egy pillanatig sem keveselltük, hogy „csak” 8 GB RAM került a telefonba. A Snapdragon 8. generációs processzora szintén remekelt, és bár az amerikai tiltás miatt 5G-vel jelenleg nem használható, az itthoni egyelőre nem túl nagy 5G lefedettség miatt ezt kevésbé bánjuk. A speciális kártyával bővíthető 256 GB tárhelyet okosan használja ki a rendszer: nem arra kér, hogy töröljünk, hanem inkább tömöríti a ritkán használt dolgokat. Még arra is vigyáz, amire nem gondolnál: ha kéred, akkor eltávolítja a képekbe mentett információkat, például a készítés helyét és idejét, mielőtt megosztod az interneten, nehogy illetéktelen kezekbe kerüljenek ezek az adatok.
A Mate 50 Pro minden nap bírja szusszal, az elődjénél nagyobb, 4700 milliamperórás akkumulátort kapott, amit elég gyorsan tölthetünk, a fejlett hőmenedzsmenttel akár a sípálya mellett, -20 Celsius-fokban is zavartalanul.
A mellékelt gyorstöltővel, ami szerencsére nem maradt ki a dobozból, 66 wattal mehet a töltés,
vezeték nélkül pedig 50 wattal. Az utóbbi iránya ráadásul meg is fordítható, az erre alkalmas okoseszközeinket tölthetjük a telefonról, de egy barátunknak is nyújthatunk segítséget a lemerült telefonjához. A Huawei egyébként mindent kihasznál az akkumulátorból, az utolsó egy százalékkal még 15 percet telefonálhatunk, vagy 12 üzenetet küldhetünk el.
Értékelés
Nem véletlenül előzte meg a Google Pixel 7-et és az iPhone 14 Pro Maxot a legjobb kamerás telefonok listáján, az együtt töltött hét alatt ugyanis gyakran maradt a táskában a fényképezőgép, egyszerűen annyival kényelmesebb volt a Mate 50 Próval fotózni, ráadásul az elkészült képek sosem adtak okot a csalódásra. A Mate 50 Pro pedig közben csúcskategóriás telefonként is megállta a helyét, szerettük az élénk kijelzőjét, a hardver gyorsaságát és a Huaweitől megszokottan átgondolt felhasználói felület egyszerű kezelhetőségét. Mire ezt olvasod, már számolhatsz is a vásárlással, a Huawei újdonsága ugyanis december elején került többek közt a Telekom és a Media Markt kínálatába 579 ezer forintos áron.
A cikk elkészítésében együttműködő partnerünk volt a Huawei.
Ez is érdekelhet: