Ilyen sorsra jut a Föld is.

Az MIT kutatóinak sikerült megfigyelniük, ahogy egy, a Földtől 12 ezer fényévre lévő csillag vörös óriássá* válva elnyel egy bolygót. A szakértők azt észlelték ugyanis, hogy az ominózus csillag mindössze 10 nap alatt 100-szor fényesebbé válik, majd halványulni kezd, miközben ezt (a fehéren izzó) felvillanást egy hosszabb ideig tartó jel követte. Mindebből pedig arra következtetésre jutottak, hogy

a vörös óriássá váló csillag elnyelt egy – nagyjából Jupiter nagyságú – bolygót.

*A vörös óriások a Napnál kissé nagyobb tömegű csillagok, amelyek magjukban már kimerítették hidrogénkészletüket és elkezdték a magot körülvevő rétegben lévő hidrogén égetését, de mivel az energiaforrás így közelebb kerül a felszínhez, a csillag tágulni kezd. A csillag ezáltal ugyan fényesebb lesz, viszont sugara (ebből következően a felszíne is) erősebben növekszik, mint a fényessége. Ennek eredményeképpen a csillag nagyobb lesz, de hidegebb és vörösebb színű, s ebből adódik a név: vörös óriás. (Wikipédia)

A Nature szakfolyóiratban megjelent tanulmány vezető szerzője és az MTI Kavli Asztrofizikai és Űrkutatási Intézetének posztdoktora, Kishalay De szerint ez azért nagy dolog, mert az ilyen folyamatok esetében eddig csak az előtte-utána fázist sikerült elkapniuk, most azonban valós időben nézhették végig, ahogy egy csillag elnyel egy bolygót – mint mondja:

„Látjuk a Föld jövőjét.”

A feltételezések szerint nagyjából 4-5 milliárd év múlva a Napunk is vörös óriássá fog alakulni, a felfúvódás közben pedig elnyeli a Naprendszer belső bolygóit, a Merkúrt, a Vénuszt és valószínűleg a Földet és a Marsot is – a mostani felfedezés segíthet jobban megérteni, hogy mi fog történni majd a bolygónkkal néhány milliárd év múlva.

(Forrás: IFL Science, fotó: NASA)

Ez is érdekelhet:

Támogatott és ajánlott tartalmaink
További cikkeink a témában