Történelmi felvételek a történelmi manőverről.
A NASA kisbolygókutató űrszondája, az OSIRIS-REx a Földtől mintegy 300 millió kilométeres távolságból gyűjtött be mintákat a bolygónkra egyik legveszélyesebb, mintegy 100 ezer km/h-val száguldó aszteroidáról, a Bennuról – mindössze hat másodperc elég volt hozzá:
Well, I definitely touched down on Bennu!
Preliminary data show the sampling head touched Bennu’s surface for approximately 6 seconds, within 3 feet (1 meter) of the targeted location. #ToBennuAndBack
More details: https://t.co/4rBrB27FEZ pic.twitter.com/LjDQICmxJM
— NASA's OSIRIS-REx (@OSIRISREx) October 21, 2020
A mintavétel pillanata pedig konkrétan így nézett ki:
First touch ?
This series of 2 images shows the SamCam imager’s field of view at the moment before and after I touched down on asteroid Bennu’s surface.
More details: https://t.co/4ccJmZvzL7 pic.twitter.com/QQyPlA5m83
— NASA's OSIRIS-REx (@OSIRISREx) October 21, 2020
Azt még egyelőre nem tudni, hogy mennyit talaj- és kőzetmintát sikerült felszednie a berendezésnek, de ha nem elegendő mennyiséget, akkor januárban újra próbálkozik az OSIRIS-REx, ami majd csak 2023 szeptemberében tér vissza a Földre.
Mérföldkőhöz érkezett az emberiség, ugyanis a kutatók szerint az 1999 szeptemberében felfedezett, nagyjából 550 méteres Bennu olyan építőköveket őrizhet a Naprendszer 4,5 milliárd évvel ezelőtti kialakulásának idejéből, amelyek magyarázatot adhatnak arra, hogy miként alakult ki az élet a Földön és talán máshol is.
Eközben...
(Fotó: NASA's OSIRIS-REx)