Jóval gyakoribb a kozmikus kannibalizmus, mint ahogyan a tudósok eddig vélték – azaz a csillagok százszor gyakrabban esnek szupernagy tömegű fekete lyukak áldozatául. Ilyen kozmikus kannibalizmus (TDE) egy-egy példájára galaxisok ezreinek vizsgálata során bukkantak a csillagászok, amiből korábban arra következtettek, hogy ezek az események nagyon ritkák, galaxisonként minden 10-100 ezer évben egyszer kerül rájuk a sor.

A Sheffieldi Egyetem fizikai és asztronómiai intézetének tudósai azonban kutatásuk során észlelték, amint egy szupernagy tömegű fekete lyuk szétszakít egy csillagot, miközben egy csillagászati mértékkel mérve különösen kis minta, mindössze 15 galaxis vizsgálata alapján dolgoztak – írja a PhysOrg tudományos portál.

„Mind a 15 galaxis épp összeütközött egy szomszédossal. Meglepő felfedezésünk arra utal, hogy a TDE gyakorisága megnő a galaxisok összeütközésekor. Ez valószínűleg annak köszönhető, hogy az összeütközés miatt sok csillag kerül a két galaxis összeolvadó központi fekete lyukak közelébe”

– mondta James Mullaney vezető csillagász.

Ilyen az, amikor egy hatalmas fekete lyuk felfal egy csillagot

A szupertömegű fekete lyukak, amelyek a galaxisok központjában bújnak meg, nehezen meghatározhatók, mivel nem világítanak hagyományos értelemben. Gravitációjuk ugyanis olyan erős, hogy semmi sem jut ki belőlük, még a fény sem.

A közelükbe kerülő csillagok szétszakadásakor felszabaduló energia azonban drámai villámokat eredményez. A galaxis magja ekkor olyan fényesnek látszik, mint egy átlag galaxis milliárdnyi csillaga összesen.

A kozmikus kannibalizmus így segíthet meghatározni az egyébként homályos fekete lyukak helyét, tanulmányozni gravitációjuk erősségét, valamint azt, hogy hogyan növekszik anyaguk.

A Tejútrendszer

Clive Tadhunter, a kutatásban résztvevő egyik tudós szerint a kozmikus kannibalizmus a Tejútrendszerben is általánossá válik, amikor körülbelül ötmilliárd év múlva galaxisunk végül összeolvad a szomszédos Androméda-galaxissal.

Ez is érdekelhet:

Van egy bolygó, amin rendesen vaseső hullik az égből

A bolygó egyik oldala 2400 Celsius-fokos, a másik "csak" mintegy 1500 Celsius-fokos, elpárolog minden.

(forrás: Phys.org, Science Daily, NASA, MTI)

Támogatott és ajánlott tartalmaink

Spórolj időt és pénzt a wigo-val, Budapesten belül vagy kívül!

Egy biztonsági kamera felvette, ahogy egy meteorit becsapódik egy családi ház kertjébe

Egy kutatásnak köszönhetően jobban megérthetjük az emlékek keletkezését

További cikkeink a témában
Nincs időm sportolni, de le akarok fogyni gyorsan! Hogy lehet ezt?
Hirdetés