Beszédes fotó.

Legújabb cikkeinkért kövess minket a Player Google News oldalán is! Foci-vb 2026
Kövesd velünk a vb legfontosabb pillanatait!

A hétvégén Afganisztánban a tálibok teljesen átvették az irányítást az Egyesült Államok által támogatott afgán erőktől. Az elmúlt hetekben százezres városok estek el, vasárnap pedig már a csaknem 4,5 milliós főváros, Kabul is a tálibok irányítása alá került.

Az afgán elnök elmenekült az országból, miközben az Egyesült Államok kapkodva próbálja kimenekíteni a szövetségeseit Afganisztánból.

Időközben a republikánusok Joe Bident bírálják, amiért a visszavonulás kapkodva, szervezetlenül zajlik. A tervek szerint egyébként augusztus 31-én hagyta volna el az utolsó amerikai katona Afganisztánt, csakhogy a tálibok előrenyomulása miatt a folyamatok felgyorsultak.

Az amerikai közvélemény az afganisztáni beavatkozást a kudarcos vietnámi háborúhoz hasonlítja.

A párhuzam érdekessége, hogy Joe Biden kezdő politikusként 1975-ben ott ült a szenátusban és az amerikai csapatok minél hamarabbi kivonását követelte Gerald Ford, akkori elnöktől egy vietnámi válság miatt összehívott, zárt ajtók mögött tartott tanácskozáson. Az USA történetének második legterméketlenebb háborúja húsz éven keresztül tartott, a Kabulból 2001-ben kiűzött iszmalisták két évtized után vonták újra az ellenőrzésük alá a fővárost.

Az evakuáció folyamatban van, a NATO-csapatok mindent megtesznek azért, hogy a szövetségeseiket biztonságosan kijuttassák az országból. A híradások szerint a kabuli reptéren jelenleg hatalmas a káosz, ahol a repülőgépeket megrohanták az országukból menekülő afgánok.

A Kabul-Saigon (mai nevén: Ho Si Minh) hasonlat akkor vált végérvényesen igazzá, amikor az afgán főváros fölött feltűnt a vietnámi vereség egyik szimbóluma, a kéthajtóműves Chinook szállítóhelikopter.

 

A bejegyzés megtekintése az Instagramon

 

war content (@revbxel) által megosztott bejegyzés

A CH–47 Chinook típust elsősorban csapatszállításra és tüzérségi eszközök mozgatására használták, jelenleg az Egyesült Államokban és a Brit Királyi Légierő kötelékében van szolgálatban. Ez a gép a vietnámi konfliktus egész ideje alatt repült, emiatt sok amerikainak az elvesztett és értelmetlen háború jelképe lett.

Ez is érdekelhet:

Itt állíthatod be, hogy a Player az elsők között legyen a Google keresőben
Támogatott és ajánlott tartalmaink

A meccsnézés utáni rendrakást erre az ügyes takarítógépre bíztuk

A Leica-kamerás csúcstelefon, ami az utazók legújabb kedvence lesz

A Hold körüli infrastruktúra egyik alapkövét rakhatja le egy magyar vállalat

A Player kérdése: Szerinted melyik válogatott lesz a világbajnok?
34% Argentína
19% Franciaország
16% Spanyolország
8% Anglia
4% Brazília
18% Egy másik válogatott
Liverpool után az otthonodban találkozhat a csúcsteljesítmény és a prémium életmód
Hirdetés