Ez akár áttörést is hozhat a gyógyászatban.
Először figyeltek meg a kutatók olyan esetet, amikor két mélytengeri bordásmedúza egyesült egyetlen élőlénnyé egy sérülést követően. A kísérlet során egy laboratóriumi tartályban tartott példányokat vizsgáltak, és rábukkantak egy szokatlanul nagy, rendellenes szervekkel rendelkező egyedre, ami valószínűleg két, korábban különálló állat összeolvadásából keletkezett.
Our latest paper is out @CurrentBiology !
— Kei Jokura (@Ctenophore18) October 7, 2024
About #ctenophore fusion!!
Fused ctenos synchronized muscle contractions and shared their digestive canal! @AnttonenTommi @maruca221@omasvc @grassfoundation @MBLScience pic.twitter.com/T0HuEcTqxS
A vizsgálatok igazolták, hogy a két bordásmedúza teljesen egybeolvadt: idegrendszerük összekapcsolódott, ami lehetővé tette a gyors és szinkronizált mozgásokat. Az emésztőrendszerük szintén összeforrt, így a salakanyagok a két anális nyílásukon keresztül ürültek – bár nem egyszerre. Itt fontos megjegyezni, hogy a bordásmedúzák különlegesek ebből a szempontból, mivel a legtöbb medúzával ellentétben rendelkeznek egy külön száj- és egy anális nyílással is a táplálék elfogyasztására, illetve a salakanyagok kibocsátására. Ezzel szemben a közönséges medúzáknak csak egy nyílásuk van, amely egyszerre szolgál a táplálékfelvételre és a salakanyagok kibocsátására.
Ez a furcsa jelenség új kérdéseket vet fel azzal kapcsolatban, hogy az összeolvadás milyen evolúciós előnnyel járhat a bordásmedúzák számára. További kutatások szükségesek ahhoz is, hogy feltárják az egyesülés pontos mechanizmusát, amely akár a gyógyászatban is új perspektívákat nyithat. A tudósok szerint ez a felfedezés segíthet megérteni, hogyan épül be a transzplantált szövet a befogadó szervezetbe.
(Forrás: Independent, fotó: Getty Images)
Ez is érdekelhet: