Nem mindegy, mikor jutunk hozzá a fényhez.

A sötét és rövid napok sok embert megviselnek. A túl kevés napfény hatására felborul a belső óra, ami szezonális depressziót okozhat. A negatív hangulat ellen hatásosnak mutatkozott a fényterápia, a mögötte rejlő mechanizmust azonban nem tudták teljesen feltárni, egészen eddig.

Úgy tűnik ugyanis, hogy – a Freiburgi Egyetem kutatói, Urs Albrecht és Iwona Olejniczak vezetésével és a Páduai Egyetemen dolgozó kollégák közreműködésével – megtalálták a pozitív hatás okát.

Ehhez a kutatók az éjszaka különböző időpontjaiban fényimpulzusoknak tettek ki egereket, és megvizsgálták az állatok depresszióra utaló viselkedését. Ezek után sikerült arra a megállapításra jutniuk, hogy

a fénynek antidepresszáns hatása van, ha virradat előtt két órával kapcsolják be, ugyanis ekkor aktiválódott az alvás-ébrenlét ritmusáért felelős agyi régióban (a laterális habenulában) a Period-1 gén. Amikor viszont kikapcsolták ezt a gént, a pozitív hatás elmaradt.

A fényterápia alkonyatkor hatástalannak bizonyult az egereknél, és az embereknél is a kora reggeli órákban mutatott jobb hatást.

Eközben...

(Forrás: MTI, fotó: Getty Images)

Támogatott és ajánlott tartalmaink

Mutatunk egy őszi fesztivált, ami az újbort és a libás ételeket ünnepli

Milyen borospoharak léteznek, és melyikből mit igyunk? Mutatjuk, hogy miért nem mindegy!

Hajítsd messzire a sablonokat, rendezd be úgy a lakásod, amire mindenki emlékezni fog!

További cikkeink a témában
Megfogni a jövő építőit – Bálint Attila-interjú
Hirdetés