A Földön is alkalmazható, ráadásul a vízelőállítás nemcsak gyorsabb, de a költsége mintegy tízszer olcsóbb is a mai modern technológiákénál.
Egy egyiptomi mérnök, név szerint Mahmoud Elkoumy olyan eszközt, pontosabban robotot (ELU) készített, amely iható vizet tud előállítani a Marson uralkodó körülmények közt is.
Az ELU a vörös bolygó magas páratartalmát használja ki, vagyis a páradús légkörből kinyeri a vízcseppeket, majd meg is tisztítja egy ötlépcsős folyamat során – a 28 éves feltaláló szerint naponta akár 5000 és 50 000 ezer liter közötti mennyiséget is elő lehet vele állítani (és persze nemcsak a Marson, hanem a Földön is):
An Egyptian mechatronics engineer has created a robot that utilizes humidity to turn air into water droplets. Named ELU, the robot cost nearly $250 and can be used not only on Mars but in other arid areas with little or no access to water resources pic.twitter.com/t0pyiZrVbz
— Reuters (@Reuters) September 7, 2021
A robot árát 250 dollár, azaz mintegy 74 ezer forint, a vízelőállítás pedig nemcsak gyorsabb, de a költsége mintegy tízszer olcsóbb is a mai modern technológiákénál.
Ha már Mars:
(Forrás: Reuters, ktvu.com, HVG, fotó: Pixabay)