Bolygónk felszínének 71%-át óceánok és tengerek borítják, pontosabb megismerésük segíthet jobban megérteni a Föld klímájára gyakorolt hatásukat, amiről – mondanunk sem kell – mennyire fontos lenne minél többet tudni.
A kutatók szerint az óceánok mélyének topográfiája kevésbé ismert, mint a Mars a Merkúr vagy a Vénusz felszínéé. Feltárásuk azért is fontos, mert segít megérteni az óceánok hatását a Föld klímájára, valamint fontosak lehetnek a tengeri ökoszisztéma, a tengeri élet, a jövőbeni élelmiszerellátás jobb megismerése tekintetében is.
A Seabed 2030 mélytengermérési program 2017-es indulása óta, amely összegyűjti az összes elérhető vízrajzi adatokat, hogy átfogó térképet készítsen a világ óceánjairól, tengereiről, mostanra sikerült feltérképezni az óceánok mélyének 19%-át, azaz majd' egy ötödét.
A program által felhasznált adatok között vannak a kormányok, tudományos akadémiák és a kereskedelmi források – hajók által biztosított adatok. Ezeket illesztik össze különböző regionális központok szakértői a program keretében, amelynek költségei 3-5 milliárd euróra rúgnak:
„Több százezer négyzetkilométerről kaptunk ajándékba adatokat, amelyek összegyűjtése több tízmilliárd dollárba került volna, ha magunk végeztük volna. Azonban még így is 239 millió négyzetkilométernyi óceáni területet kell feltérképezni”
– mondta Jamie McMichael-Phillips programigazgató a Reuters brit hírügynökségnek.
(Forrás: Reuters, MTI, fotó: Getty Images)