Az Antarktiszról szakadt le, majd sodródni kezdett az Atlanti-óceán déli részén.
Az RRS James Cook kutatóhajó múlthét vasárnap érkezett meg a jéghegy legnagyobb megmaradt darabjához
írja a brit közszolgálati médiára hivatkozva az MTI.
Víz alatti kutatórobotokkal vizsgálják a jéghegynél a víz sótartalmát, hőmérsékletét és klorofilltartalmát. Ezekből az adatokból azt próbálják kitalálni, hogy a 2017-ben leszakadt jég milyen hatással vannak a helyi tengeri élővilágra.
A kutatóhajónak nem kell a jéghegy közvetlen közelében maradnia, mert a távirányítású vízalatti robotokat anélkül is vissza lehet irányítani Nagy-Britanniába.
A James Cooknak óvatosan kell manővereznie a térségben, mert nem jégtörőhajó, és a jéghegy letöredezett darabjai kárt tehetnek a hajótestben.
Az A68A hónapok óta sodródik a Déli-Georgia-sziget környékén. A sziget és környező vizei számtalan pingvin, fóka és sok bálna élőhelyét jelentik.
A tudósok szerint a jéghegy egyfelől pozitív hatással lehet a környékre, mert szétszórja az Antarktiszról leszakított sziklás törmeléket, amely jótékonyan hat az óceán élővilágára. Másfelől azonban eltorlaszolhatja a vízhez tartó pingvinek és fókák útvonalát, valamint a jéghegy olvadásával az óceánba kerülő friss víz megzavarhatja az ott kialakult élelemláncot.
Az A68A hatalmas, mintegy 5800 négyzetkilométer területű volt, amikor leszakadt az Antarktiszról.
Az A68A még mindig az eredeti jéghegy legnagyobb darabja, de már csak alig 800 négyzetkilométernyi területű.
Kiemelt kép: Getty Images