High-tech külső, hatalmas méret, igen komoly tudás, és fejlett 3D technológia – kipróbáltuk a dél-koreai gyártó aktuális csúcskategóriás tévéjét.

Míg két évvel ezelőtt még csak a legdrágább televíziók voltak 3D-sek, mára már az olcsóbb készülékeket is meghódította magának ez az új technológia. Ezért sokan akkor is 3D tévét vásárolnak maguknak, ha egyébként nincs szükségük erre a funkcióra, mert a gyártó, ha kérjük, ha nem, bizony egyre nagyobb arányban 3D-sítik tévéiket. Jelen tesztalanyunk esetében azonban nem is lehet kérdés a 3D-funkcionalitás, hiszen az 55LM960V az LG idei csúcstévéje, melybe az összes új technológia belekerült: smart szoftver, duplamagos processzor, vezeték nélküli adatátvitel és még hosszan sorolhatnánk.

Beüzemelés

Bármekkora szörnyetegről is beszélünk, két teljesen laikus férfiember percek alatt össze tudja szerelni a készüléket, legyen szó akár az állványos, akár a falra szerelhető verzióról. Az elegáns megjelenésű, krómozott talapzat, az adapter és a kijelző egymáshoz illesztése nyolc csavar révén történik – ennyi az egész. Ezután már csak a hálózati dugaljt és a megfelelő antenna/HDMI kábeleket kell a helyükre csatlakoztatni (esetleg wifit konfigurálni). Ha pedig megvagyunk, egy picit megpihenhetünk, és megállapíthatjuk, hogy a piac egyik legszebb televíziójához van szerencsénk.

Gyönyörű óriás

A szépség megítélése persze meglehetősen szubjektív dolog, az viszont tény, hogy a vizuálisan szinte már keret nélküli, a gyakorlatban pedig alig pár milliméteres keretet virító tévé bármely modern nappali éke lehet. A 3,8 centiméteres vastagság igen impresszív, arról nem is beszélve, hogy az 55 colos (139 centiméter) képátló már tényleg kezdi feléleszteni az emberben a moziérzést. És hogy milyen távolságból érdemes nézni? Ha Full HD tartalomhoz van szerencsénk, akkor akár 2,5 méteres közelségbe is merészkedhetünk, ha viszont csak egy SD felbontású tévéadást nézünk, akkor nem árt akár 4,5 méteres távolságba menekülni a maszatos képektől.

Belsőségek

Az 1920x1080 pixeles felbontás teljesen magától értetődik, ezen túlmenően azonban nem árt egy kis háttérinformáció. A nano LED-es háttér megvilágítás lényege, hogy a kijelző mögött huszonnégy szektorban apró LED-ek gondoskodnak arról, hogy lokálisan a feketék tényleg mély feketék, a fehérek pedig vakítóan fehérek legyenek. Ez a local dimming nevezetű megoldás remek, bár megjegyzendő, hogy a legjobb minőségű plazmatévék még mindig magasabb kontrasztarányt virítanak, igaz jelentősen nagyobb fogyasztás mellett. A 2D képminőség nagyon rendben van, de ahogy azt már említettem, nem árt gondoskodni a megfelelő minőségű HD jelforrásról.

A harmadik dimenzió

Ha normál 2D tartalmat nézünk, a 3D konverzió megoldja a sík tartalom térbe emelését, csodára persze senki se számítson. Amikor azonban rendelkezésre áll a megfelelő 3D-tartalom, a teljesen automatikusan 3D üzemmódba váltó televízió rögtön megmutatja, pontosan mire is képes. Ahogy az összes új LG tévé esetében, ezúttal is a mozikból eredeztethető passzív technológiát kapjuk, melynek előnyei és persze hátrányai is vannak.

Olcsó, könnyű és töltést nem igényel a szemüveg, a megjelenített kép villódzásmentes és nagy fényerejű. Ezzel szemben negatívum, hogy 3D esetén a Full HD felbontást sajnos elbukjuk, és csak egy részét kapjuk meg (1920x540, 960x540 pixel). Ha Full HD 3D-t szeretnénk, akkor valamilyen aktív megoldás és egy másik gyártó felé kell kacsintgatnunk, no persze ennek a technológiának is megvannak a maga hátrányai (töltést igénylő szemüveg, villódzás stb.). Amúgy a térérzet nagyon rendben van, ezen kívül pedig lehetőség van arra, hogy a 3D mélységét manuálisan szabályozzuk.

Szemüvegek, távirányító

Az enyhén SZTK-jellegű, mindenféle rikító színben készülő szemüvegek alig pár grammot nyomnak a mérlegen, és mivel semmilyen elektronika sincs bennük, ki/be kapcsolni sem kell őket. Az alacsony tömeg miatt a viseletük kényelmes, mindenesetre még így is akadnak néhányan, akik néhány percnyi használat után inkább szabadulnának tőlük.

Az alapcsomagban öt darab ilyen szemüveg található, illetve még két Dual Play szemüveg is, utóbbiak révén megoldható, hogy játékgépes használat esetén az egyik játékos a saját történéseit lássa teljes képernyőn, a másik pedig ugyancsak a saját eseményeire pisloghasson ugyancsak teljes kijelzőn (bye-bye osztott képernyő). Az alap távirányító fluoreszkáló gombjai sötétben is jól láthatóak, az extraként kapott Magic Remote pedig egy spéci mozgásérzékelős, mikrofonos high-tech távirányító.

Felszereltség

Bár egy ilyen tévé mellé nagy valószínűséggel valamilyen komoly hangrendszer kerül, már a beépített hangkeltők is meglepően jól szólnak. A két tízwattos normál hangszórók és a tízwattos mélynyomó remek felállást jelent, a 3D Sound Zooming révén pedig nemcsak a kép, hanem a hang is megkapja a maga harmadik dimenzióját. HDMI csatlakozó aljzatból négyet találhatunk hátul, és három USB 2.0 csatlakozóról is gondoskodtak a tervezők. A DVB-T tuner révén a földfelszíni sugárzású digitális adások remek minőségben foghatók, a DVB-C vevőegység pedig a digitális kábeles előfizetők számára jó hír, a CI slot révén pedig előfizetői kártya is becsúsztatható a tévébe.

Apró, vagy tán nem is olyan apró figyelmesség, hogy még DVB-S2 tunert is kapunk, vagyis a műholdas adások is mindenféle set-top box használata nélkül foghatóak. Internetre vezetékes (LAN), illetve vezeték nélküli módon (integrált wifi-vevő) is fel lehet csatlakoztatni a televíziót – a webböngésző flashkompatibilis, és meglepően fürgén teszi a dolgát. A webcímek távirányítóval történő bepötyögése azonban rémálom, nem árt begyűjteni egy okostelefonos tévé-távirányító appot, ami jelentősen megkönnyíti a dolgunkat.

Szolgáltatások

A főmenü bal felső sarkában ott az aktuálisan nézett csatorna élőképe, tőle jobbra pedig szekcionáltan sorakoznak az extra funkciók. A Prémium szekcióba kerültek a magyar piacra készült tartalmak, illetve olyan finomságok, mint például a Skype, a Facebook vagy a Picasa. A 3D Worldben remek ingyenes 3D-tartalmakhoz juthatunk hozzá streamelt módon, én például rögtön azzal kezdtem, hogy megnéztem a legújabb 911-es Porsche félórás tesztjét, ezenkívül többek közt történelmi, illetve gyerekeknek szánt 3D-videók is elérhetők a rendszerben.

Az LG Smart Worldben rengeteg hasznos és kevésbé hasznos alkalmazást, illetve játékot találhatunk, melyek természetesen akár kategorizálhatóak is, a Smart Share pedig egy olyan felületet jelent, ahol lényegében bármilyen tartalmat elérhetünk, legyenek azok egy pendrive-on, egy merevlemezen, egy DLNA-képes mobilon, vagy éppen egy hálózati számítógépen.

A készülék abszolút nem válogatós, szinte minden DivX, Xvid, MKV és egyéb fájlokat is lejátszik, nincs ellenvetése a DTS hangsávval szemben, és persze a feliratok kezelésére is felkészítették. Az adások felvételére és time-shiftre is lehetőség van, ehhez persze nem árt beüzemelni egy dedikált merevlemezt, no és persze a képnézegető és zenelejátszó funkciók sem hiányozhatnak.

Vegyem, ne vegyem?

Az LG 55LM960V olyan szemrevalóra sikeredett, hogy vélhetően életünk párjának sem nagyon lesz ellenvetése, hogy ez a hatalmas tévé meghódítsa a nappalinkat. A képminőség mind 2D, mind pedig 3D üzemmódban kiváló, a 2.1-es hangrendszer egész szépen szól, az okostelevíziós funkciók szinte minden igény kielégítenek, a remek multimédiás lejátszó képességekről már nem is beszélve.

Kár hogy a webkamera nem került bele a felső perembe, mert a Skype videochat lehetőség ugyebár adott, így viszont nekünk kell beszereznünk hozzá egy külső webcamet. A high-end cuccnak persze alaposan megkérik az árát, így a cikk írásakor 640 ezer forintnál olcsóbban sehol sem kapható az LG 55LM960V. Ha viszont beérjük 47 colos képátlóval, akkor az LG 47LM960V már 470 ezer forint ellenében a miénk lehet.

Tovább:
Friss Player-cikkek
A Player karácsonyi melléklete
Szénszálas burkolatú, érintőkijelzős új Lenovo ultrabook

(A szerző saját fotói)

Támogatott és ajánlott tartalmaink

Négy gamer eszköz, amivel igazán teljes lehet a játékélmény

Mutatunk egy őszi fesztivált, ami az újbort és a libás ételeket ünnepli

Hajítsd messzire a sablonokat, rendezd be úgy a lakásod, amire mindenki emlékezni fog!

További cikkeink a témában