Egy nagy kérdőjel került az élet jelei után kutató űrrobot mellé.
Szeptemberben indult volna, és nyolc hónappal később érkezett volna meg a Marsra a Rosalind Franklin nevű, brit építésű marsjáró, amely az élet jelei után kutatott volna a vörös bolygón. Volna, mert a misszió valószínűtlenné vált: a marsjárót orosz űrrakéta vitte volna orosz hardverrel, ám az orosz űrhivatallal közös misszió komoly veszélybe került Ukrajna megtámadása miatt.
Az Oroszországgal szembeni szankciók és a szélesebb összefüggések nagy kérdőjelet tettek a Rosalind Franklin mellé – közölte az Európai Űrügynökség (ESA), amelynek a nemzetközi együttműködésekben az európai értékek tiszteletben tartása a legfontosabb.
Jó eséllyel a Rosalind Franklin raktárba kerül, és vagy a válság vége után veszik majd elő, vagy pedig a britek újratervezik az oroszok által biztosított technikát.
Az eredetileg tervezett programban a marsjárónak a bolygók együttállása miatt mindössze egy tíznapos ablak áll rendelkezésére szeptember végén-október elején, hogy útnak indulhasson. A következő alkalom 26 hónappal később lesz.
Az ExoMars űrprogram első részében, 2016-ban elindított űrszonda a bolygó légkörét tanulmányozza, és a második rész, azaz a Rosalind Franklin megérkezése után távközlési átjátszó platformként fog működni – csak éppen a kolléga érkezése valószínűtlen, noha a technika lényegében készen áll.
Az orosz-ukrán háborúnak számos más űrbéli következménye is van:
- a Roszkoszmosz űrügynökség az EU gazdasági szankcióinak megtorlásaként felfüggeszti Szojuz rakétáinak indítását a francia guyanai Kourou űrrepülőtérről.
- a legnagyobb kérdés pedig az ISS (Nemzetközi Űrállomás), amelyet ugyanúgy lehetetlen működtetni Oroszország nélkül, mint az oroszoknak a NASA, az ESA és a többi nemzetközi partner nélkül. Márpedig az ISS működtetését az elmúlt hónapokban meghosszabbították.
Az űrkutatásban Oroszország és a Nyugat évtizedek óta működik együtt, és ezt még a krími válság alatti feszültség sem akadályozta meg, de az ukrajnai invázióval az oroszok átlépték a határt, mindenféle értelemben.
(Forrás: BBC, MTI, fejléckép: a Rosalind Franklin marsjáró – ESA)
Ez is érdekelhet: