A Vaskupola kulcsfontosságú szerepet játszik Izrael védelmi stratégiájában.

Kedd este Irán mintegy kétszáz ballisztikus rakétát lőtt ki Izraelre megtorlásul a Teheránnal szövetséges libanoni Hezbollah síita milíciával szemben indított izraeli szárazföldi katonai műveletért, az izraeli Vaskupola védelmi rendszer és az ország segítségére siető szövetséges amerikai hadsereg azonban minden, lakott területeket fenyegető rakétatámadást elhárított, ennek köszönhetően nincsenek súlyos izraeli sérültek – legalábbis a szerda reggeli jelentések szerint.

De mi is pontosan a Vaskupola, és hogyan működik?

A Vaskupola egy korszerű izraeli védelmi rendszer, amelyet rövid hatótávolságú rakéták és tüzérségi lövedékek elhárítására fejlesztett ki (210 millió dollárból) közös munkával az izraeli védelmi minisztérium és a Rafael Advanced Defense Systems izraeli védelmi technológiai vállalat, és gyors reagálási képességével kulcsfontosságú szerepet játszik Izrael védelmi stratégiájában. Elsődleges célja a civil lakosság védelme az olyan rövid hatótávolságú fenyegetésekkel szemben, mint amilyeneket a Gázai övezetből vagy a libanoni Hezbollahtól érkező rakéták jelentenek.

A rendszer lényege, hogy az indítás után azonnal képes észlelni, követni és semlegesíteni az érkező rakétákat, különösen a lakott területek felé irányulókat – hatótávolsága 70 kilométer.

A teljes felbontásért kattints a képekre!

Egy teljes Vaskupola három központi egységből áll:

  • egy radarberendezésből,
  • egy harckezelési és fegyverirányítási központból, ahol az adatok elemzése történik,
  • és a nagy manőverezőképességet biztosító rakétaindító rendszerből, amely tartalmazza az elfogórakétákat – egy tipikus Vaskupola-üteg 3-4 indítóállásból áll (egyenként 20 rakétával).

A radar azonnal észleli az indított rakétákat, és továbbítja az adatokat a parancsnoki központba, ahol egy algoritmus kiszámítja a rakéta röppályáját. Ha a rendszer úgy ítéli meg, hogy a rakéta lakott területet érhet el, akkor az elfogórakéták egyike megsemmisíti azt még a levegőben – a 2011-es hadrendbe állítása óta több ezer rakétatámadást hiúsított meg, hatékonyságát 90% fölé becsülik.

A gyártó szerint a rendszer éjjel-nappal működik, kedvezőtlen időjárási körülmények között is, és egyszerre több fenyegetésre is képes reagálni.

(Forrás: The Wall Street Journal, Wikipédia, fotó: Getty Images)

Támogatott és ajánlott tartalmaink

Kiderült, hogy agyrákot okoz-e, ha sokat mobilozol

A világon először sikerült levideózni, miként jön létre a víz két hidrogén- és egy oxigénatom egyesülésével

A Mount Everest jóval magasabb és gyorsabban növekszik, mint kellene

További cikkeink a témában