A Las Vegas-i CES-t egy magyar startup, a Compocity okoskomposztálója is megjárta.
Számtalan techóriás és startup vonult fel Las Vegasban január második hetében, hogy bemutasson egy-egy technikai újdonságot. Ezek némelyike szükségszerűen a feledés homályába merül majd, mások viszont velünk maradnak, és akár az életünk fontos kellékei lehetnek a következő években.
Talán ilyen a Compocity nevű magyar startup terméke, a CompoBot is, ami a komposztálást tenné sokkal univerzálisabbá világszerte. A lobbizásra, kapcsolatépítésre nem is lehetne idillibb helyszín a CES-nél, az is mellette szól, hogy számos helyen kezdik kötelezővé tenni a komposztálást – de milyen is valójában a CompoBot, és miben ígér változást?
Mindenekelőtt ez egy beltéri eszköz, és ahogy egy ilyentől el is várjuk, teljesen szagmentes. Ugyanúgy humusszá komposztálja a szerves háztartási hulladékot, mint a hagyományos társai, csak ez velünk lehet az irodában vagy az otthonunkban is. A műfajból adódóan ilyen-olyan takarítás ráfér néha, de komolyabb karbantartást nem igényel, és még applikáció is van hozzá.
De miért miért kell app a komposztáláshoz?
Természetesen nem a szoftver tömöríti az ételt. A titok (és a kijelző) nyitja egy fiók, amit kihúzva megjelenik, hogy milyen hulladékokat képes feldolgozni a gép. Odabent, a fiók mögötti gyomorban a komposztáláshoz ideális „bélflórája” van a gépnek: a beletett ételmaradékot szenzorokkal letapogatja, majd az adott maradéknak megfelelő mennyiségű mikroorganizmussal kezdi feldolgozni a komposztálótérben. Egy kis tábla segít eligazodni abban, hogy pontosan mit is lehet a gépbe dobni.
Amikor valamit kidobunk, megjelenik egy QR-kód a képernyőn – ezt az app-pal beolvasva jelzi, mennyinél tartunk, és a nagyobb mérföldköveknél virtuálisan hátba vereget. De nem ám számokat közöl, hanem mondjuk azt, amikor a kidobott dolgok ellensúlyozzák egy póló előállításával járó környezetterhelést.
„A kész komposztot a cég hetente összegyűjti, és ingyen átadja partnereknek, akik ültetési szezonokban a talajjavító masszát felhasználva fákat, bokrokat ültetnek” – írta a CompoBotról a Telex.
A Compocityt Pancsa Emese alapította, aki jelenleg a cég ügyvezetője. Jelenleg magánszemélyek nem, csak cégek vehetnek CompoBotot, az évi 5500 eurós árban benne van a gép testreszabása, egy workshop a bevezetéskor, valamint a gép heti ürítése. A céges forgalmazás egyben afféle tesztüzemnek is számít, amit várhatóan egy-két év múlva követhez lakossági bevezetés.
(Forrás: Compocity, Telex, nyitókép: Compocity/Facebook)
Ez is érdekelhet: