A világban elég nagy problémát okoz a hatalmas mennyiségű műanyag szemét, évente kábé 50 millió tonna keletkezik belőle, amiből az óceánokba 8 millió tonna, a szárazföldre pedig 42 millió tonna jut. Ez baromi sok, főleg, ha belegondolsz, mennyit is nyom egy PET palack.

És a műanyag azért nem igazán környezetbarát, mert évszázadok(!) alatt sem képes lebomlani, így leginkább csak úgy van, ha nem hasznosítják újra.

Na, de Japán kutatók egy csoportja szeméttelepek közelében talált egy olyan baktériumot, ami képes megenni a műanyagot. Ez pedig a Ideonella sakaiensis lenne, ami enzimjei segítségével – 30 Celsius fokos hőmérsékletnél – brutális gyorsasággal hat hét alatt képes vízre és széndioxidra bontani mondjuk az ásványvizes palackodat.

Persze a műanyagra éhező baktériumok nélkül is lehetne csökkenteni a károkat, csak egy kicsivel jobban az emberek fejébe kellene ültetni az újrahasznosítás gondolatát. Persze törekvések vannak, sőt egész sok helyen már a lehetőséget is biztosítják, de a világ környezettudatossága, azért még így is gyerekcipőben jár.

(Forrás: Independent)

Támogatott és ajánlott tartalmaink

Hajítsd messzire a sablonokat, rendezd be úgy a lakásod, amire mindenki emlékezni fog!

Milyen borospoharak léteznek, és melyikből mit igyunk? Mutatjuk, hogy miért nem mindegy!

Négy gamer eszköz, amivel igazán teljes lehet a játékélmény

További cikkeink a témában