Letört egy óriási jégtömb az Atlanti-óceán déli részén sodródó A–68A nevű jéghegyről a Copernicus Légkörfigyelő Szolgálat Sentinel–3 műholdjának felvételei szerint.

A műhold 2017 óta követi az A–68A jéghegy útját, akkor szakadt ugyanis le az Antarktisz Larsen C-selfjegéről.

Az elmúlt hetekben aggasztóan közel került a Déli-Georgia szigethez, és a tudósok attól tartanak, hogy megfeneklik a part menti sekély vizekben és veszélyeztetni fogja a térség gazdag élővilágát. A letört jégtömb mintegy 18 kilométer hosszú, területe nagyjából 140 négyzetkilométer – nagyjából akkora, mint Sevilla –, és jól látható a műholdfelvételeken az A-68A jéghegy mellett.

Az új jégtömb olyan nagy, hogy minden valószínűleg az A-68D nevet kapja meg az amerikai Nemzeti Jégközponttól.

Az A–68A jéghegy 150 kilométer hosszú, mintegy négyezer négyzetkilométer területű és több százmilliárd tonna súlyú. Viszonylag kis – 200 méter vagy annál is kisebb – mélységre merül, ez azt jelenti, hogy mielőtt megfeneklene, egészen a sziget partjáig sodródhat. A szakértők szerint a szárazföldhöz ilyen közel kerülő jéghegy súlyos hatással lehet az ott élő ragadozók táplálékszerzésére.

Az A–68A és a letört darabka

A brit antarktiszi kutatóprogram (BAS) vezetésével tudóscsoport indul majd a térségbe a James Cook kutatóhajón, hogy megvizsgálja a jégóriást. Víz alatti robotműszereket és mintavevő eszközöket fognak használni, hogy megvizsgálják, hogyan befolyásolja környezetét a jégtömeg.

Ez is érdekelhet:

Nagyon nem jó, hogy több mint 30 ezer földrengés volt az Antarktiszon csak augusztus óta

Gyakorlatilag folyamatosan reng a föld alatta, ami nem marad következmények nélkül.

Támogatott és ajánlott tartalmaink

Így néz ki egy rejtett galaxis a Földtől 11 millió fényévre

Van egy szó, amit a világ szinte minden nyelvén hasonlóan értenek és használnak

Erre a tíz egyszerű kérdésre iskolásként tudtad a választ – vajon most is menne?

További cikkeink a témában