Tényleg jön az Apple okosóra? Milyen magas lesz az iPhone 5S? Tényleg olcsóbb lesz? Válaszolunk a kérdésekre.

Június 10-én lesz 230 napja, hogy az Apple vezérigazgatója kiállt a színpadra, hogy bemutassa, milyen terméken dolgoznak, milyen út előtt áll a cég. Ez a vállalat történelmében a leghosszabb csendes időszak, aminek a magyarázatához hozzátartozik, hogy Steve Jobs láthatóan szeretett szerepelni, Tim Cook kevésbé.

Persze a döntés múlt azon is, hogy tudatosan szeretnék lejjebb apasztani az Apple-lel szembeni túlzott elvárásokat, a hype káros hatásait, hogy kisebb nyomás alatt dolgozhassanak Cupertinóban. De a jelenlegi, felfokozott versenyhelyzetben, ahol az Apple-nek az egyre jobb hardvereket készítő Samsunggal, valamint a friss és robbanékony energiákat felmutató Google-lel is versenyeznie kell, a mostani várakozás még fontosabbá teszi ezt a bemutatót. Nagyot kell szólnia, különben a hatás rosszabb lehet, mint gondolnák.

Egy WWDC (Apple Worldwide Developers Conference) – és minden Apple keynote vagy bejelentés – forgatókönyve a következő: az esemény előtt néhány héttel elkezdenek szállingózni a pletykák olyan újságírók tollából, akik jó kapcsolatot ápolnak a céggel, vagy megbízható embert ismernek a falakon belül. A pletykák egyre csak duzzadnak, belekeverednek végül olyanok is, amelyeknek nincs semmi alapjuk, vagy meg nem valósult prototípusokat említenek. A bemutató napján a rajongókban túlteng a feszültség, várják, hogy a pletykafolyamból láthassák a legizgalmasabb fejlesztéseket. Végül persze csalódnak, mert se hologram-kivetítőt, se bumeráng-iPadet nem mutatnak be.

Apple okosóra

Most ugyanígy járunk majd várhatóan az okosórával. Tim Cook elejtett megjegyzései is afelé mutatnak, hogy lesz Apple okosóra, méghozzá nemsokára. De szinte biztos, hogy nem ezen a WWDC-n, bármennyire is szeretnénk már látni.

A technológia fejlődésének van egy általam kiemelt alapszabálya: mindent akkor mutatnak be, amikor számítani lehet rá. A Google Glass 2005-ben sci-fi lett volna, 2012-ben csak simán nagyon meglepő volt. Az Apple is megingatta néhányszor ezt a szabályt, a Macintosh, a MacBook Air és az iPhone bemutatásának meglepetéshullámai máig tartanak. De alapvetően mind a kiváló mérnöki munkáról szól, semmi többről.

Az Apple-okosóra ideje nem most jött el. Még nem lehet kész, vagy ha igen, nem állhatnak ki vele büszkén: ez a mérnöki munka csúcsa. De hamarosan.

iPhone 5S

Megoszlanak a vélemények arról, bemutatnak-e új iPhone-t június 10-én. Én inkább a kételkedők táborát erősítem. Noha logikus lenne az új iOS mellé egy új készüléket is tenni, az iPhone a Samsung S szériájának erősödésével ennél sokkal nagyobb figyelmet érdemel. Egy külön keynote-ot, valamikor még a nyáron. Még akkor sem szabad elintézni húsz percben, ha már elkészültek a végleges tervekkel, az asztalon hever a prototípus, és minden a startra vár. Nem lenne jó üzenete.

Ez azonban nem állítja meg a pletykák terjesztőit, hogy híreket szivárogtassanak a hardverről. Azt beszélik például, hogy az új iPhone fizikai Home gombja teljesen átalakul: csak az ujjunkat kell odaérinteni a zafírkristály védőburkolathoz, egy ujjlenyomat-olvasó azonosít minket, és nincs szükség többé számsoros azonosításra.

Olcsó iPhone

"Jön az olcsó iPhone" – ilyen címmel először 2008 áprilisában írtam cikket. Már akkor emlegették a szakértők, hogy az iPhone magas árszintje nem sokáig tartható, és hamarosan lejjebb kell adniuk a margint.

Hát nem feljebb kúszott? Tény, hogy lenne kereslet egy olcsó iPhone-ra. Az viszont alapvető tévedés, hogy az Apple mindenáron ki akar elégíteni minden igényt. Az Apple egy prémium márka, az ehhez kapcsolható igényekre figyel. Jelenleg.

Könnyen megtehette volna, hogy a jelenleg is árult, lassan hároméves iPhone 4 modellt sokkal olcsóbban adja. Hiszen az alkatrészek elavultak, olcsóbban beszerezhetőek, mégis tartottak egy viszonylag magas alapárat. Azt gondolni, hogy a cupertinói cég is elkezd olcsó, kopogós műanyag házakat, rossz minőségű alkatrészeket beépíteni, vagy olyan hardvert létrehozni, ami nem alkalmas a felhasználói élmény teljes átadására, tévedés. Amíg ez nem történik meg, egyszerűen nem tudnak pár száz dolláros iPhone-t létrehozni, mert nem lenne semmi értelme.

Az ár esetében egyébként az elemzők jósolnak 200 dollár körüli végfelhasználói árat is, mások 400–500 dollárt tartalak reálisnak. Meglátjuk.

iOS 7 és OS X 10.9

Az idei WWDC két főszereplője ők lesznek, az Apple állítólag gyökeres változtatásokat tervez az operációs rendszerein. Közülük az asztali példány lesz kevésbé izgalmas, legalábbis első ránézésre. A korábbi információk szerint ugyanis semmi látványos, csillogó eszközt, UI-elemet nem láthatunk majd, a változások a működésben lesznek tetten érhetőek. Röviden egy power-user update-ről lesz szó. Fejlesztik például a fájlkezelési lehetőségeket, valamint a többmonitoros felhasználást.

Ami nagy dobás lesz, és mindenki várja: az iOS 7. Nemrég a teljes mobilszoftver-részleget átvette Jony Ive, az Apple dizájnguruja, akiről köztudott: ki nem állhatja a mostani iOS-dizájnt. Pontosabban vannak elemei, amiket szeret, de a hideg rázza a bőrkötéses textúráktól (amit inkább Jobs erőltetett), meg úgy egyáltalán a textúráktól. Lapos, minimalista elképzelései vannak, mint ahogy a készülékek külső megjelenésén ezt az elmúlt években láthattuk.

Vagyis mindenki azt találgatja jelenleg, milyen lesz a flat iOS. Leginkább a Windows Phone Metro UI-jához próbálják hasonlítani, amiben lehet némi igazság, azzal kiegészítve, hogy Jony Ive-nak ez kevés lenne.

Mindenesetre az iOS dizájnja és felhasználói felülete is kezdett szedett-vedetté válni az elmúlt években. Kezdetben a lezárt képernyőn csak a feloldó csúszka volt látható, később felismerték, hogy ezzel egy rakás kihasználatlan területet vesznek el a hasznos funkcióktól.

Majd rájöttek, hogy a Notification Center is szükséges, így az Androidhoz hasonlóan létrehoztak egy felülről lenyíló szövegalapú értesítő lapot, amiről az egyes programokat elérhetjük. Itt már megjelentek a widgetek is: a tőzsde és az időjárás kijelzése kapott egy pofás lehetőséget, de ennél tovább nem merészkedtek. Sajnos.

Most ez megváltozhat, jöhetnek a lokáció alapú hírfolyamokat bemutató opciók, és talán végre kikapcsolhatjuk a wifit vagy az LTE-t egy ujjmozdulattal, nem néggyel, mint a mostani verzióban.

De nemcsak a dizájn változik, az iOS 7 a hírek szerint rengeteg fejlesztést hoz majd az autósoknak a Siri és Maps használatával kapcsolatban. Mindenesetre inkább az iPhone-használók találnak előnyöket az új rendszerben, az ipadesek kevésbé.

MacBook

Az már szinte biztos, hogy érkeznek az új laptopok 10-én. A pletykák szerint az alap MacBook Pro lemarad majd a versenyben, az Intel Haswell CPU-ját csak a Retina Prók és az Air kaphatja meg. Az is biztos, hogy egyre több gépbe kerülhet be az SSD alapfelszereltségben, mint ahogy az is, hogy a 13-as Retina modellek vékonyabbak lesznek majd.

Támogatott és ajánlott tartalmaink

Mutatunk egy őszi fesztivált, ami az újbort és a libás ételeket ünnepli

Hajítsd messzire a sablonokat, rendezd be úgy a lakásod, amire mindenki emlékezni fog!

Milyen borospoharak léteznek, és melyikből mit igyunk? Mutatjuk, hogy miért nem mindegy!

További cikkeink a témában