Egy órán át nézheted a Napot a NASA obszervatóriumának sajátos „dokumentumfilmjén”, plusz még napkitörést és egy napszéllel kapcsolatos felfedezést is mutatunk.
Szinte naponta rögzít napkitöréseket, és a naptevékenység más jelenségeit a NASA Goddard Űrutazási Központja, az elmúlt napokban is akadt erre több látványos példa, íme a legutóbbi:
The Sun emitted a strong solar flare on Jan. 10, 2023, peaking at 5:47 pm ET. NASA’s Solar Dynamics Observatory captured imagery of the event, which was classified as X1.0. https://t.co/utXNF8f3Rd pic.twitter.com/qSY7vc6QGG
— NASA Sun & Space (@NASASun) January 11, 2023
Ellenben ugyancsak a napokban egy sokkal különlegesebbet is tweetelt az űrhivatal:
egy egyórás time lapse videót, amely a Nap 133 napját sűríti egybe, és amelyen megfigyelhetőek az égitest plazmakitörései.
A filmet a Nap belsejét, mágneses mezőjét, plazmaállományát és koronáját vizsgáló Solar Dynamics Observatory (SDO) készítette. A csillagvizsgáló űrállomás naponta 70 ezer képet rögzít, melyekből most sajátos „dokumentumfilm” állt össze.
És ha ez nem volna elég, a NASA a kutatókat 60 éve foglalkoztató napszél jelenségére is magyarázatot talált a napokban: erre a Nap külső légkörének alján megjelenő fúvókák (vagy még inkább „fúvócskák”) jelenthetik a magyarázatot, bővebben pedig itt olvashatsz róluk.
NASA scientists have made a breakthrough on their quest to understand the origin of the solar wind – a 60-year-old mystery.
The answer? Tiny jets, or "jetlets," that appear at the base of the Sun's outer atmosphere. Read more: https://t.co/waDFsMPulx pic.twitter.com/i1u5WGCYVa
— NASA Sun & Space (@NASASun) January 10, 2023
(Forrás: NASA, fotó: NASA/Unsplash)
Ez is érdekelhet: