Amíg van a Földnek légköre, addig soha nem fogod ilyen színűnek látni a napkeltét.
A bolygónk körül nagyjából 400 kilométeres magasságban keringő Nemzetközi Űrállomásról (ISS) egészen másképp fest a napkelte látványa, mintha a Földről néznénk, ebben az esetben ugyani vörös és narancssárga helyett szinte végig fehér színű marad az égbolt (és minden előzmény nélkül, hirtelen következik be):
This is what sunrise looks like from the International Space Station.
What does sunrise look like where you live? pic.twitter.com/RFMHjJ3NhT
— Wonder of Science (@wonderofscience) July 8, 2023
Az ISS fedélzetének legénysége naponta 16-szor látja a napfelkeltét, mivel az űrállomás 92 percenként kerüli meg a Földet.
Azért nem ilyennek látjuk mi innen a Földről, mert az űrben többnyire akadálytalanul haladó fehér napfény a légkörünkbe érve találkozik a levegő molekuláival és a levegőben lévő részecskékkel, szóródni kezd, ami pedig megváltoztatja a napsugár színét. Mivel napkeltekor (és egyébként napnyugtakor is) a légkörön átvezető út hosszabb – tehát a hosszabb hullámhosszúságú sugarak érnek el bennünket –, ezért a színskálából az ilyenkor látható hosszabb hullámhosszú narancssárga és vörös árnyalatok maradnak meg. Az árnyalatokat pedig a légkörben található szemcsék mennyisége és minősége befolyásolja – a városi légszennyezés például általában a vöröses színek kialakulásának kedvez.
Abban biztos lehetsz, hogy amíg van a Földnek légköre, addig soha nem fogod olyan színűnek látni a napkeltét, amilyennek a fenti videóban.
(Forrás: Wikipédia, fotó: NASA)
Ez is érdekelhet: