Merthogy a vörös bolygó tanulmányozására küldött űrszondák nagyon kis területen tudnak vizsgálódni.

A japán űrkutatási ügynökség (JAXA) szakemberei szerint

a Mars holdjai szolgáltathatnak a legnagyobb eséllyel bizonyítékot az ősi élet nyomaira a Marson.

Hjodo Rjuki és Uszui Tomohiro a Science című tudományos folyóiratban megjelent írásukban kifejtik, hogy a Mars felszínének tanulmányozására küldött űrszondák csupán nagyon kis területen tudnak vizsgálódni. Mint írták, olyan ez, mintha egy űreszköz a Szahara közepében landolna: találna ugyan az életre utaló nyomokat, de csak egy töredékét a valóságnak. A szakemberek szerint ezzel szemben egy olyan űrszonda, amely a Mars holdjain vizsgálódna, valószínűleg nagyobb szerencsével járna.

A két japán kutató szerint a vörös bolygó mindkét holdja – Phobosz és Deimosz – kisebb a Föld holdjánál és jóval közelebb is vannak a Marshoz, mint a Hold a bolygónkhoz.

Ugyancsak korábbi vizsgálatok azt mutatták, hogy a Marshoz rengeteg aszteroida csapódott az évmilliók alatt, néhány nagyobb ütközés nyomán pedig a marsi felszín darabjai kilökődtek az űrbe – egy ilyen darabot még a Földön is azonosítottak –, vagyis a japán szakértők szerint

a marsi felszín „lemorzsolódott” darabjainak egy része kétségkívül a planéta egyik vagy akár mindkét holdjának felszínén landolhatott, és mivel mindkét hold csaknem teljesen steril környezettel rendelkezik, megőrizhették az ősi élet nyomait rejtő anyagokat.

A NASA a 2030-as években tervez űrjárművet küldeni a Marsra a mintáknak a Földre történő szállításához. Japán pedig még az évtized vége előtt űrszondákat akar küldeni a Mars mindkét holdjára és azokat mintákkal együtt visszahozni a Földre.

Eközben...

3 000 000 km/órás sebességgel száguld át a Tejútrendszeren egy égitest

Jelenleg mintegy kétezer fényévnyire van a Földtől.

A NASA közzétett egy fotót, amin egyszerre három galaxis háborúzik egymással

Az univerzum egyik legfurcsább objektumegyüttesét sikerült lekapnia a Hubble-nek.

(Forrás: Phys.org, MTI, fotó: NASA)

Támogatott és ajánlott tartalmaink

Így néz ki egy rejtett galaxis a Földtől 11 millió fényévre

Van egy szó, amit a világ szinte minden nyelvén hasonlóan értenek és használnak

Erre a tíz egyszerű kérdésre iskolásként tudtad a választ – vajon most is menne?

További cikkeink a témában