Ezeken a bolygókon lehetséges egy sokkal szélesebb lakható övezet.
A Cambridge-i Egyetem közölte, hogy Élhető exobolygók* egy új osztályát azonosították csillagászok, felfedezésük azt jelentheti, hogy
a Föld biológiai folyamataihoz hasonló élet megtalálása a Naprendszeren kívül lehetséges a következő két-három évben.
* Az exobolygók a Naprendszeren kívüli, idegen csillagok körül keringő bolygók. A Földön kívüli élet után kutatva a csillagászok olyan bolygókat keresnek, amelyek a Földhöz hasonló méretűek, tömegűek, hőmérsékletük és légköri összetételük is hasonlít bolygónkhoz.
A The Astrophysical Journal című tudományos folyóiratban közzétett tanulmányukban a kutatók az új típusú exobolygókat hycean bolygóknak, azaz hidrogénben gazdag légkörű, forró, óceán-borította bolygóknak nevezték el, amelyekből szerintük jóval több van és jóval inkább megfigyelhetők, mint a Földhöz hasonló bolygók.
A kutatás vezetője, Nikku Madhusudhan a felfedezésről azt mondta az egyetem honlapján megjelent közleményben, hogy
„a hycean bolygók egy teljesen új utat nyitnak a Földön kívüli élet utáni kutatásokban”.
A kutatók által azonosított sok hycean bolygójelölt (2,6-szor) nagyobb és melegebb légkörű a Földnél (légköri hőmérsékletük elérheti a 200 Celsius-fokot is), de olyan jellegzetességgel bírnak, amelyek lehetővé teszik nagy óceánok létét, amelyek a mikrobiális élethez szükségesek, hasonlóan ahhoz, amelyeket Földön lévő legszélsőségesebb vízi környezetekben találtak.
Ezeken a bolygókon lehetséges egy sokkal szélesebb lakható övezet, úgynevezett Goldilock-zóna léte, mint a Földhöz hasonló más bolygókon – és lehetnek olyanok is, ahol az élet feltételei csak az állandó éjszakai oldalon lehetségesek és lehetnek olyan hideg hycean világok, amelyek napjuktól kevés sugárzást kapnak.
Eközben...
(Forrás: space.com, MTI, fotó: Getty Images)