Érthető, miért nevezik vörös lidércnek.

Daniel Ščerba-Elza volt olyan szerencsés, hogy sikerült megörökíteni az úgynevezett vörös lidércet, ami egy szabad szemmel szinte megfigyelhetetlen vörösen izzó égi jelenség:

Ehhez jó időben, jó helyen és pislogást mellőzve kell lenni egy jól beállított fényképezőgéppel a kezedben, ami a cseh fotósnak össze is jött, amikor a csehországi Jeleníky-hegységből készített képeket Szlovákia viharos egéről:

A csillagászat.hu el is magyarázza neked, mi pontosan az a vörös lidérc: „egy nagyon rövid életű, alig néhány ezredmásodpercig látható fényjelenség, amely kifejezetten zivatarokhoz kapcsolódik. Jóval a felhők felett, a mezoszférában fordul elő. Színe vörös, változatos alakban fordulhat elő, horizontális kiterjedése elérheti az 50 km-t, magassága akár 70 km is lehet. Egy zivatarban kialakuló, nagy energiájú lecsapó villám által elindított impulzus hatására, mintegy 40-50 km-es magasságban, a mezoszférában keletkezik. A mezoszférában a légkör sűrűsége már igen ritka, a földi légkör össztömegének mindössze 1%-a található meg itt. Egy átlagosnál nagyobb energiájú felhő-föld lecsapó villám a mezoszféra ritka légrétegében ún. ködfénykisülést idézhet elő. E jelenséget nevezzük vörös lidércnek”.

(Forrás: Időkép, fotó: Daniel Ščerba-Elza)

Támogatott és ajánlott tartalmaink

Így néz ki egy rejtett galaxis a Földtől 11 millió fényévre

Van egy szó, amit a világ szinte minden nyelvén hasonlóan értenek és használnak

Erre a tíz egyszerű kérdésre iskolásként tudtad a választ – vajon most is menne?

További cikkeink a témában