Három éve égett le a világ egyik legismertebb műemléképülete. A tűzvészben az összeomláshoz is közel került, ahhoz képest csodával ér fel, hogy jövőre akár ismét látogatható lehet.

„Aprólékos munka folyik a tűzben megsérült ólomüveg-ablak rekonstrukciójánál, ugyanakkor sietni is kellene, mert a Notre Dame-ot szeretnék átadni amilyen hamar csak lehetséges” – Flavie Vincent-Petit üvegműves mester munkájának bemutatásával indul a 2019. április 15-én kigyulladt katedrális felújítási munkálatait bemutató film.

Az épületen két műszakban dolgoznak, reggel hattól este tízig, miután a francia kormány a tűzvész után öt évvel ismét megnyitná az épületet – amely a tervei szerint „még pompásabban” nézne ki, mint korábban.

A felújításon több mint száz cég ezernél is több szakembere dolgozik, sokszor nem is a helyszínen, hanem különböző műhelyekben. Azt meg talán mondani sem kell, hogy igyekeztek a szakterületük legjobbjait kiválasztani minden munkára.

A tűzvész után vita zajlott arról, hogyan építsék újjá a Notre Dame-ot – ami egyébként az összeomláshoz is közel került a katasztrófa során –, végül úgy döntöttek, hogy semmiféle kortárs toldás-kiegészítés nem lesz, olyanra építik vissza, amilyen volt a tűzesetkor.

Ezért aztán újraépítik a jellegzetes, kúp alakú huszártornyot, amihez olyan technikákat kell majd alkalmazni, mint a 19. századi építésznek, Eugène Viollet-le-Duc-nek. Legkorábban jövő év végén nyithat meg a Notre Dame, addig is a felújítás maga számít turistalátványosságnak.

(Forrás: DW, borítókép: GettyImages)

Ez is érdekelhet:

Támogatott és ajánlott tartalmaink

A világ egyik legegészségesebb itala egy magyar készítmény, és azt adja meg, amire szükséged van

Tréner? Panzió? Kozmetika? Így lehet a kutyád még boldogabb, miközben a te életed is könnyebbé válhat

Ez volt az első fotó a csernobili atomkatasztrófáról

További cikkeink a témában