És elég gyorsan: másodpercenként több mint hét kilométert tesznek meg.
Tervezett pályájuk élettartamának felénél járnak a december 6-án pályára állított ATL-1 és SMOG-P nevű magyar műholdak, a jelek szerint minden úgy működik, ahogy a magyar szakemberek tervezték, folyamatosan érkeznek az adatok.
A két berendezést a Rocket Lab amerikai magáncég Electron rakétája vitte fel az űrbe és állította pályára. A műholdak a legfrissebb adatok alapján enyhén elliptikus pályán haladnak a Föld körül. Legnagyobb távolságuk a bolygótól nagyjából négyszáz kilométer, sebességük megközelítőleg másodpercenként 7,2 kilométer.
Ez olyan gyors, hogy mintha Londonba négy perc alatt érnénk el, vagy másfél óra alatt megkerülnénk a Földet.
A felbocsátás utáni adatok alapján a műholdak pályán maradásának legkisebb időtartamát öt hónapra becsülték, de ez több mindentől, például a légkör fékező hatásától az adott magassági zónában, a nap aktivitásától is függ. Az ATL-1 és a SMOG-P mostanra már annyira eltávolodott egymástól, hogy egy antennával is kommunikálhatnak a velük a mérnökök és kutatók. Egymás után érkeznek a Budapesti Műszaki és Gazdaságtudományi Egyetem antennájának látókörébe pont olyan ritmusban, hogy mindkét eszköz tud kommunikálni a szakértőkkel, és küldik a tőlük várt információkat.
A SMOG-P azt vizsgálja, mennyire terhelt a légkör a különböző rádiós frekvenciasávoktól, az ATL-1 pedig egy speciális szigetelőanyag űrbéli minőségbiztosítási vizsgálatát és tesztelését folytatja.
Ez is érdekelhet:
(Forrás: Budapesti Műszaki Egyetem, MTI. A kép illusztráció, bár lehet, hogy épp ott van valahol a távolban a két magyar műhold valamelyike.)