Nagy lépést tettünk az állandó emberi települések kialakítása felé, mármint nyilván a Holdon.

A Helios izraeli startup cég olyan technológia fejlesztett ki, amellyel oxigén lehet előállítani a Hold talajából. Az Izraeli Űrügynökség (ISA) szerint

„az új technológia kövezheti ki a Holdon létrejövő, annak talajából élő, állandó emberi települések kialakítása felé vezető utat”

– az új eszközt a tervek szerint a következő három év két űrmisszióján próbálják ki.

A fejlesztés célja az, hogy megoldják a Földről szállítandó oxigén hatalmas költségének problémáját – egy kilogramm oxigénnek a Holdra szállítása a Földről mintegy 100 ezer dollárba, azaz kábé 30 millió forintba kerül. Oxigén pedig nemcsak a légzéséhez szükséges, hanem az űrhajók és rakéták űrbéli működtetéséhez, ugyanis ez nélkülözhetetlen az égési folyamathoz.

Az ISA támogatásával a Helios által kifejlesztett technológia oxigént és különböző típusú fémeket termel a Hold homokja – aminek egyébként 45%-a oxigénből áll –által táplált reaktorral. Maga a folyamat elektrolízisen, vagyis az oxidok elektromos árammal történő lebontásán alapul:

először a regolitot, a Hold törmelékes kőzetrétegét 1600 Celsius-fokon megolvasztják, majd az olvadékon elektromos áramot vezetnek át, amíg bugyborékoló oxigén nem keletkezik.

A folyamat melléktermékeként keletkező vas, szilícium és alumínium szintén felhasználható a holdi telepek létrehozásában.

Mi hasznunk lesz belőle, ha ember él majd a Holdon?

Egyre reálisabb lehetőség, jó tudni, miért fontos ez.

(Forrás: ISA, MTI, fotó: NASA)

Támogatott és ajánlott tartalmaink

Így néz ki egy rejtett galaxis a Földtől 11 millió fényévre

Van egy szó, amit a világ szinte minden nyelvén hasonlóan értenek és használnak

Erre a tíz egyszerű kérdésre iskolásként tudtad a választ – vajon most is menne?

További cikkeink a témában