Azt már régóta tudjuk, hogy a vasúti sínre (is) komoly hatással van a hőingadozás: hidegben összemegy, melegben pedig kitágul, ezt pedig figyelembe kell venni a sínek megtervezésénél, illetve lerakásánál.
Tikkasztó kánikulában pedig még az is egy plusz rizikófaktor, ha a vonat a megengedett sebességnél gyorsabban halad – ugyanis így a sínek még jobban felmelegedhetnek. (Ugye, ezért szokták a nagy hőségben korlátozni a vonatok sebességét, s nő meg ilyenkor a menetidő.) Olykor viszont nagyobb a probléma, mint amire előzetesen számítani lehetett:
Persze a drasztikus sínelhajlás nem túl gyakori jelenség – főként a mérsékelt égövön –, de azért láthatjuk, hogy bizony a vonat sem annyira tutibiztos jármű, mint ahogyan azt elsőre gondolnánk. A helyzet pedig a repülőgéppel kissé fordított: sokan hajlamosak irreálisan félni a műszaki meghibásodásoktól, pedig míg autóbalesetben közel másfél millió ember hal meg évente, addig a repülőgép-szerencsétlenségben elhunytak száma az ezret sem éri el éves szinten.
Aztán van, amikor már-már katasztrofális eredménye lesz a szélsőséges hőingásnak:
(forrás: Viral Nova, Wikipédia)