A szakértők különleges jelenséget észleltek rajtuk.
Elküldte a Napról készített első felvételeit a Solar Orbiter (SolO) űrszonda. Ezek a világon az első képek, amelyek a Naphoz ennyire köze*l, mindössze 77 millió kilométerre készültek – ez a Nap-Föld távolság nagyjából fele:
* Ugyan voltak már missziók, amelyek közelebb kerültek csillagunkhoz, ekkora közelségben azok vakon közlekedtek, mármint felvételeket nem tudtam rögzíteni.
Here they are, the images you all have been waiting for!
Enjoy #TheSunUpClose https://t.co/VzhyZnKmRv pic.twitter.com/41LOAMJ3oc
— ESA's Solar Orbiter (@ESASolarOrbiter) July 16, 2020
Az Európai Űrügynökség (ESA) projektfelelőse, Daniel Müller szerint „bár ezek csak az első felvételek, már most érdekes, új jelenségek láthatók rajtuk”: például egy fortyogó, rendkívül forrónak tűnő, tábortűznek ható jelenség, ami a kutatók szerint a Földről csak több milliószor vagy milliárdszor kisebbként észlelhető.
Our @ESASolarOrbiter mission’s first images reveal ‘campfires’ on the Sun #TheSunUpClose
Full story: https://t.co/IGBYZx8XK9
Image gallery: https://t.co/pzS1E0BY48 pic.twitter.com/rUH2PK5NKx
— ESA Science (@esascience) July 16, 2020
A szonda kevesebb mint két év alatt még közelebb repül a Naphoz, és mindössze 42 millió kilométeres távolságból fogja vizsgálni. Műszereivel megvizsgálja az égitest eddig kevésbé ismert régióit, például sarkvidékeit is. A szakértők remélik, hogy új ismereteket szereznek arról, hogyan jön létre a napszél és hogyan működik a csillag mágneses mezeje.
(Forrás: ESA, MTI, fotó: ESA)