Nagy felfedezést tettek a csillagászok.
Az eddig azonosított legtávolabbi galaxiscsoportot fedezték fel csillagászok a Kiterjedt Groth-övben található Nagy Medve és Ökörhajcsár csillagkép között, ugyanis
a NASA nemzetközi kutatócsoportja által megfigyelt EGS77 jelű galaxistrió abból az időből származik, amikor az univerzum még csak 680 millió éves volt, vagyis kevesebb mint jelenlegi 13,8 milliárd éves korának 5%-a.
A megfigyelések szerint a galaxisok egy sebes kozmikus átalakulási folyamatban (reionizációban) vannak, ami akkor kezdődött, amikor az első csillagokból származó fény megváltoztatta a hidrogén természetét az egész univerzumban – a NASA szerint ezt úgy kell elképzelni, mint amikor egy befagyott tó megolvad tavasszal. Na, ez a folyamat átalakította a sötét, fényeket kioltó kozmoszt azzá, amelyet ma ismerünk.
„A fiatal univerzum tele volt hidrogénatomokkal, ami úgy felhígítja az ultraibolya fényt, hogy blokkolja a korai galaxisok látványát. Az EGS77 az első galaxiscsoport, amelyet ennek a kozmikus ködnek a ritkulása során figyelhetünk meg” – mondta James Rhoads, a NASA Goddard Space Flight Center nevű intézményének munkatársa.
(Forrás: MTI, fotó: )