Harry Burton fényképeit, amiken Tutanhamon sírjának felfedezését örökítette meg, eddig csak fekete-fehérben láthattuk. Az egyetlen épségben megmaradt és feltárt fáraósírt még Howard Carter és Lord Carnarvon csapata találta meg 1922-ben, és most, közel egy évszázaddal később Burton ikonikus képeit digitálisan kiszínezték, hála a negatívokat őrző Griffith Intézetnek.

A kutatók nagyjából úgy érezhették magukat, mint gyerek a játékboltban, annyi fantasztikus leletet találtak.

Többek között előkerült a fáraó nagy becsben tartott aranymarkolatú tőrje is, ami nek nem rég derült ki, hogy a pengéje egy meteoritból származott:

Tudtad, hogy Tutanhamon fáraó tőre szó szerint nem e világi volt?

Hiába élünk a 21. században, nagyon meg kellene izzadnod azért, hogy egy ilyen király bökőd legyen. Az ókori uralkodó mesteremberei rendesen kimaxolták a kúlságot.


 

Az, hogy a szarkofágot sikerült sértetlenül megtalálni 1922 decemberében, maga a csoda.
Tutanhamon Királyok völgye-beli sírja régészeti szenzáció, a fáraó tulajdonképpen ezután vált Egyiptom egyik leghíresebb történelmi személyévé, aranymaszkja pedig a legismertebb ókori műkinccsé.

A múmiát egy gránitfedelű homokkőszarkofágban találták meg, amelyen belül még három egymásba helyezett koporsó volt: a két külső aranyozott fából, a középső színaranyból készült, és istenek képei díszítették. A középső koporsót végül csak 1925. október 28-án nyitották fel.

(via Griffith Institute)

Támogatott és ajánlott tartalmaink

Spórolj időt és pénzt a wigo-val, Budapesten belül vagy kívül!

Elképesztő felvételeken a Los Angeles-i erdőtűz pusztítása

Kísértetiesen fest az űrből a Földről látható leglátványosabb égi jelenség

További cikkeink a témában
Luxus ízek, felejthetetlen pillanatok – Így válassz tökéletes szeszes italt karácsonyra
Hirdetés