Para van, vagyis volt.
A NASA közölte, hogy komoly gondok adódtak a Nemzetközi Űrállomáson (ISS) még csütörtökön a Nauka kutatómodul* csatlakozása után:
a dokkolás után váratlanul működésbe léptek a 20 tonnás, 13 méter hosszú orosz egység hajtóművei, aminek következtében az űrbázis elmozdult a helyéről, az űrhajósok pedig egy időre elveszítették az orientációja feletti ellenőrzést.
Az ISS 45 fokkal elfordult, de az űrhajósok, az amerikai és az orosz irányítóközpont együttműködésével sikerült leállítani a Nauka hajtóműveit, és a Zvezda modul, illetve a Progressz teherűrhajó hajtóműveinek beindításával visszafordítani az ISS-t az eredeti helyzetbe.
* Az elsősorban kutatási célokat szolgáló Nauka a tervek szerint legénységi szállásként és tárolóként is működik majd, víz- és oxigén-regeneráló készülék, és az orosz legénység számára még egy mosdó van rajta.
Az incidens miatt az ISS legénysége nem került veszélybe, az űrállomás minden rendszere normálisan működik. A NASA szerint egyelőre nem észlelték, hogy károk keletkeztek volna az űrállomáson, a fedélzetén tartózkodó űrhajósok sem tapasztaltak semmi szokatlant, például rázkódást az űrbázison – az incidens miatt átütemezik a legénység munkáját, és elhalasztják a Boeing vállalat űrhajójának felbocsátását.
A NASA nem tudja, hogy miért léptek működésbe a Nauka hajtóművei, de bízik benne, hogy a Roszkoszmosz orosz űrkutatási hivatal kivizsgálja az esetet, „kulcsfontosságú szerepet vállal a történtek tisztázásában, és abban, hogy mi történik a Nauka modullal”.
UPDATE: a Roszkoszmosz azt gyanítja, hogy egy „rövid szoftverhiba” okozhatta a galibát.
Ha már ISS:
Eközben...
(Forrás: NASA, MTI, fotó: Getty Images)