Megesik, hogy egy techcég nem vesz észre e-maileket. Hónapokon át. A rendőrségtől, a választási törvényszéktől és legfelsőbb bíróságtól sem.

Pénteken blokkolta a Telegramot a brazil legfelsőbb bíróság az egész országban. A céget hónapokon át hiába próbálták elérni e-mailekkel, ám a tiltásra olyan gyorsan reagált, hogy a bíróság fel is oldotta, mielőtt egyáltalán életbe léphetett volna.

Brazília is küzd a dezinformációval, a fake newsszal és társaival, ennek keretében a legfelsőbb bíróság – a rendőrséggel és a választási törvényszékkel együtt – hónapokon át próbálta elérni a Telegramot, sikertelenül. Végül puff, lekapcsolta a szolgáltatást az egész országban, és lám, már jött is a válasz nyomban.

A pénteki tiltás végrehajtására öt napot kapott a cég, így az sosem lépett életbe: két nap után feloldották. Pavel Durov Telegram CEO szupergyorsan reagált, mondván

„elnézést kérek a hanyagságunkért, nem láttuk az e-maileket.”

A Telegram nemcsak válaszolt, de gyorsan is dolgozott a hétvégén, törölte a félretájékoztatással vádolt Bolsonaro elnök bíróság által kifogásolt üzeneteit, továbbá az egyik prominens támogatójának fiókjait.

Durov: Eh, bocsánat, erről lemaradtunk! – Fotó: Manuel Blondeau, Corbis via Getty Images

Vasárnap este már fel is oldotta a tiltást a bíróság. A Telegram pedig további lépéseket tett: elkezdte az ellenőrzött információk támogatását az októberi választások előtt, a hamis posztok megjelölését, és mostantól külön alkalmazottakkal monitorozza a száz legnépszerűbb brazil fiókot, amelyek az app nézettségének 95 százalékát adják az országban.

„Mindig is törekedtünk együttműködni a hatóságokkal. Ami történt, kommunikációs félreértés volt” – mondta Alan Thomaz, a Telegram frissiben kinevezett brazíliai ügyvédje.

Bolsonaro „elfogadhatatlannak” nevezve a tiltást, és nyomban megtámadta a bíróságon. Jó kérdés, mi történik majd, mert a Telegram hirtelen népszerűségét éppen a szabad tartalomközlés alapozta meg sok helyen, miután elkezdték a többi közösségi oldalt szigorúbban ellenőrizni. Bolsonarónak több mint egymillió Telegram-követője van, míg a 2020 fő kihívójának, a korábbi elnök Lulának 50 ezer sincs.

Brazília fontos piac a Telegramnak – 2014 óta közel 85 millió alkalommal töltötték le az országban, ezek 29 százaléka tavaly történt –, ezért eléggé fájt volna a cégnek, ha kiesik az ottani piacról.

(Forrás: New York Times, borítókép: Artur Widak, Nur Photo / GettyImages)

Ez is érdekelhet:

Évtizedes csúcsot ért el az erdőirtás az Amazonas brazíliai térségében

Tizenhárom New York méretű területet taroltak le.

Támogatott és ajánlott tartalmaink

Milyen borospoharak léteznek, és melyikből mit igyunk? Mutatjuk, hogy miért nem mindegy!

Helly Hansen ismét a legjobbakkal állt össze a maximális teljesítményért

Itt az a Xiaomi, ami szembeszáll a csúcstelefonokkal

Mutatunk egy őszi fesztivált, ami az újbort és a libás ételeket ünnepli
Hirdetés