
Ha nem lesz egyébként is jobb kedved attól, hogy a porszívózás és felmosás terhét leveszi a válladról egy robotporszívó, akkor attól biztosan felderülsz majd, hogy közben még szórakoztat is a robot, a munkája végeztével például dalolni is kezd, miközben surrog vissza a dokkolóba. Kipróbáltuk a TP-Link mindentudó robotporszívóját.
Gondoltad volna, hogy a robotporszívók már csaknem negyedszázada velünk vannak? Az ezredforduló után jelentek meg az első igazán népszerű darabok, és ma már egyáltalán nem számít különcségnek, ha valaki úgy gondolja, hogy átadja a lakás takarításának terhét egy ilyen ügyes robotnak. A technika fejlődésével pedig egyre okosabb modellek jelennek meg, és újabb márkák is színre lépnek, mint például a TP-Link, amelynél a Tapo RV20 Max és Tapo RV30 Max Plus modellek közt választhatsz.
Még ha nem is vagy benne a számítástechnika világában, valószínűleg akkor is találkoztál már a TP-Link nevével, könnyen lehet, hogy a wifi routered épp ilyen márkájú. A cég nemrég érkezett meg a robotporszívók világába, és a belépője elég jól sikerült, hiszen mindkét modellje felveszi a versenyt a neves riválisokkal. Mi a Tapo RV30 Max Plust próbáltuk ki, és nem kíméltük, rögtön az irodában engedtük szabadjára, ahol asztalok, székek és kábelek nehezítették a dolgát, és ahol a padló több koszt lát egy nap alatt, mint egy lakás egész héten.
Porszívózik, felmos, és még viccelődik is
Igazából nem is robotporszívónak, hanem takarítórobotnak kellene neveznünk, hiszen az RV30 Max Plus nemcsak porszívózni, hanem felmosni is képes. A felcsatolható 300 ml-es víztartályát használva háromféle erősséggel tudja súrolni a padlót, azaz a teljes takarítást magára vállalja. Csak egy negyedórás ismerkedésre van szüksége, és miután feltérképezte a lakást, nyugodtan rábízhatjuk a takarítást. A Tapo mobilalkalmazásban beállíthatjuk, hogy melyik szobákat takarítsa ki, vagy melyiket ne, és akár kétcentis küszöböket is meg tud mászni.
Még azt is képes felismerni, hogy milyen felületen jár, és annak megfelelően végzi a munkát. A szőnyegeket ezért nem fogja felmosással összevizezni, viszont mélyebb szőnyegeknél nagyobb szívóerőre kapcsol, egyébként is 97 százalékos hatékonysággal dolgozik. Mindemellett elég csendes, szinte észre sem vennénk, hogy ott van, ha nem szúrna be néha egy vicces megjegyzést. Mert a Tapo takarítórobot beszélni is tud, és nem csak a szokásos női géphangon, hanem vicces férfiként is, mintha csak egy barátod szólna be, hogy „Na, itt is rég volt takarítva!” Hát, nem is tévedett nagyot.
Takarítás az irodai dzsungelben
Szüksége volt az irodánknak egy alapos takarításra, és ha már hozzánk érkezett a TP-Link takarítórobotja, akkor rá is bíztuk a munkát. Hogy nehezebb legyen a dolga, nem is nagyon pakoltunk el előtte, hiszen ki szeretne hosszan pakolgatni, ha amúgy más végzi majd a takarítást, és a Tapo így is bátran nekiugrott a feladatnak. Lidar érzékelőjével ügyesen kerülte el az akadályokat, nem gabalyodott bele semmibe, pedig a vezetékeket nem szokták szeretni ezek a robotok. Nem csapta össze a munkát, a lakásméretű irodát 50 percig takarította, mire mindenhol tisztaság lett.
Közben pedig csak 30 százalékot merült az akkuja, így takarítás alatt nem kellett visszamennie a dokkolóba, ami ennél a modellnél a töltésen kívül egyben a porzsákot is képes üríteni, a kisebb szemeteskukára hasonlító állomásban lévő háromliteres porzsák akár hetekig is elegendő.
A Tapo közben még dalol is, amikor hazafelé tart, ezzel pedig téged is jobb kedvre derít.
Miután feltöltődött, a robot ott folytatja, ahol abbahagyta, és Tapo IQ+ okos vezérlésének köszönhetően még az optimális takarítási útvonalat is kitalálja, hogy merre érdemes haladnia.
RV20 Max, a kisebb testvér
Ha hasonló képességű, de kedvezőbb áron kínált takarítórobotot keresel, akkor az RV20 Max lesz a neked való választás. A nagyobb testvéréhez hasonlóan sötétben is tud takarítani, ugyanis nem kamerával, hanem lidar rendszerrel tájékozódik, de a szenzort ezúttal nem a tetejébe, hanem az elejébe integrálták, így a készülék alacsonyabb, jobban befér a bútorok alá. Pont olyan erősen szív, halkan dolgozik, és még felmosni is képes, de a dokkolója nem szippantja ki a port, így nem annyira önálló, mint a nagyobb testvére.
Összegzés
Lehet, hogy sokak szerint egy robotnak nincs lelke, de a TP-Link takarítórobotja rácáfol erre, hiszen nemcsak okos és alapos, de egy kis emberi karaktert is visz a robotizált világba, minket legalábbis jól elszórakoztatott takarítás közben.
Okos, ügyes és erős, ezért akár egy nagyobb lakáshoz, akár egy forgalmas irodához keresel egy robotporszívót, amire rábízhatod az egész munkát, akkor a Tapo RV30 Max Plus, és elérhetőbb testvére, a Tapo RV20 Max simán megállja a helyét.
A cikk elkészítésében együttműködő partnerünk volt a TP-Link.