Robotkutyát és humanoidot is irányítanak hamarosan a világűrből egy kísérlet jegyében. Egyelőre az irányító sem tudja, mi lesz a pontos feladata.

Andreas Mogensen dán űrhajós speciális küldetésre indul a nyáron a Nemzetközi Űrállomásra (ISS): több földi robotot is irányít majd egyidőben az űrállomás Colombus moduljából. A fél évig tartó Surface Avatar kísérlet a Német Lég- és Űrügyi Központtal (DLR) közösen zajlik, így a DLR németországi telephelyén három robotot is irányítanak majd az űrből:

  • egy robotkarral kiegészített leszállóegységet, ami képes minták be- és kirakodására
  • a Rollin’ Justin nevű humanoidot
  • és a Bert nevű robotkutyát.

Továbbá az Európai Űrügynökség (ESA) épp most szereli össze a negyedik robotot, egy két karral ellátott rovert, amit hamarosan szintén Németországba visznek.

A három plusz egy robot (fotók: ESA):

Különös, de a pontos feladatait egyelőre maga Mogensen sem ismeri, csak annyit tudunk, hogy egy sor komplex feladatot hajt majd végre az ISS-ről.

Pontosan az ugyanis a kísérlet egyik fontos eleme, hogy mennyire tudja jól irányítani a robotokat kevés felkészüléssel – ez nagyobb kihívás az űrhajósnak és a mérnököknek is, viszont valószerűbb a kísérlet.

Mogensen küldetése fél évig tart majd, a dán űrhajós minden robotnak külön feladatokat ad a Földtől mintegy 400 km-re keringő ISS-ről. Lesz Mogensennek egy erővisszacsatolási rendszerrel szerelt joystickja, amivel nemcsak irányíthatja a különböző robotokat, de érzékelheti a különböző tárgyak ellenállását és a súlyát is, például amikor a rover robotkarjaira erősített fogókat használja. Ezen kívül Mogensen látja a robotok kameráinak képét is. A közvetítésben van egy durván 800 milliszekundumos (0,8 másodperces) csúszás,  amíg a jel megteszi az űrállomás és a Föld közötti utat.

A teljes cikket a csillagaszat.hu oldalon, az eredetit az ESA honlapján találod.

(Fotók: ESA)

Ez is érdekelhet:

Fotón a Salgótarján felett 28 ezer km/órás sebességgel elhúzó Nemzetközi Űrállomás

Olykor szabad szemmel is lehet látni a 400-420 kilométer magasságban száguldó Nemzetközi Űrállomást.

Támogatott és ajánlott tartalmaink

Hajítsd messzire a sablonokat, rendezd be úgy a lakásod, amire mindenki emlékezni fog!

Helly Hansen ismét a legjobbakkal állt össze a maximális teljesítményért

Milyen borospoharak léteznek, és melyikből mit igyunk? Mutatjuk, hogy miért nem mindegy!

Megfogni a jövő építőit – Bálint Attila-interjú
Hirdetés