Merőben különös módon találtak új császárpingvin-kolóniákat.
A brit antarktiszi kutatóprogram (British Antarctic Survey, BAS) új császárpingvin-kolóniákat fedeztek fel az Antarktiszon a Sentinel-1 űrmisszió adatainak segítségével, ugyanis
bár az állatok túl kicsik ahhoz, hogy láthatóak legyenek a műholdas felvételeken, ürülékük alapján azonosítható a jelenlétük, mivel hatalmas foltokat hagynak hátra a jégen.
? Satellite images have revealed that there are nearly 20% more emperor penguin colonies in #Antarctica than previously thought. @BAS_News used @CopernicusEU #Sentinel-2 data to track guano, or penguin poo, to monitor thousands of penguins ? https://t.co/hBYBhteVe4 pic.twitter.com/OyZ4tPEdXp
— ESA (@esa) August 5, 2020
Az új adatok alapján a teljes antarktiszi kontinensen császárpingvin-kolónia száma így 50-ről 61-re nőtt.
A BAS geográfusa, a tanulmány vezető szerzője, Peter Fretwell szerint ez úgy is „egy nagyon izgalmas felfedezés”, hogy a kolóniák kicsik, és a teljes populációt csak 5-10%-kal növelik meg kicsivel több mint félmillió egyedre, vagyis 265 500-275 500 költőpárra.
A röpképtelen tengeri madarak tanulmányozása műholdak nélkül rendkívül nehézkes, mivel a Föld távol eső és nehezen megközelíthető területein élnek, ahol ráadásul akár mínusz 50 Celsius-fokra is süllyedhet a hőmérséklet.
(Forrás: BBC, ESA, MTI, fotó: Getty Images)