Ujjbegynyi, a lehető legtisztábban működő chipet fejleszt az Európai Űrügynökség.

Egészen apró, körömnyi hosszúságú űrhajtómű chipet készített az Európai Űrügynökség (ESA). A chip ráadásul a legzöldebb hajtóanyaggal működik: vízzel. Az eszköz neve ICE-Cube Thruster (Iridium Catalysed Electrolysis CubeSat Thruster), itt most legyen elég annyi, hogy a működése az elektrolízisen alapul, és az ESA a brit Imperial College-dzsel közösen tervezte a legkisebb műholdosztályok manőverezésére.

Egy kapcsolódó elektrolízisberendezés 20 wattos áramot vezet át a vízen, hogy hidrogént és oxigént állítson elő a hajtómű működéséhez, így nem kell terjedelmes gáznemű hajtóanyagot tárolni.

Az ICE-Cube Thruster annyira kicsi – az égéstér és a fúvóka hossza kevesebb mint 1 mm –, hogy csak a mikroelektronikában alkalmazott módszerrel lehetett összeszerelni.

Jelenleg a meghajtó tesztüzemben van: az első laboratóriumi kísérleteket már elvégezték az ESA általános technológiai támogatási programjában – 1,25 millinewton tolóerőt értek el 185 másodperces fajlagos impulzus mellett tartósan, ha ez mondd valamit –, ahol adatokat is gyűjtöttek a további fejlesztésekhez.

A további fejlesztéseket az URA Thrusters végzi majd az Imperial céggel együttműködve.

(Forrás, fotó: ESA)

Ez is érdekelhet:

Támogatott és ajánlott tartalmaink

A világ egyik legegészségesebb itala egy magyar készítmény, és azt adja meg, amire szükséged van

Tréner? Panzió? Kozmetika? Így lehet a kutyád még boldogabb, miközben a te életed is könnyebbé válhat

Ez volt az első fotó a csernobili atomkatasztrófáról

További cikkeink a témában
Tréner? Panzió? Kozmetika? Így lehet a kutyád még boldogabb, miközben a te életed is könnyebbé válhat
Hirdetés