Egészen különös dolog történik egy távoli planétán.

A Genfi Egyetem tudósa, David Ehrenreich által vezetett nemzetközi kutatócsoport a Nature című tudományos folyóiratban számolt be a Földtől 390 fényévnyi távolságra fekvő Wasp-76b jelű bolygóról, amelyen olyan szélsőségesen nagy hőség tombol, hogy még a fémek is elpárolognak a felszínéről.

A Wasp-76b a Halak csillagképben kering csillaga körül, egyik, a napos oldala, amely folyamatosan a központi csillag felé fordul, több mint 2400 Celsius-fokos, míg a másik, az éjszakai oldala annál ezer Celsius-fokkal hűvösebb.

Így az elpárolgott vas is a légkörbe kerül, ahol felkapják azt az erős szelek, amelyeket a nappali és éjszakai oldal közötti nagy hőmérséklet-különbségek okoznak. A szelek elviszik a vasgőzt a mintegy 1500 Celsius-fokos éjszakai oldalra, ahol kondenzálódik és esőként lehullik.

Az Európai Déli Obszervatórium (ESO) a chilei Atacama-sivatagban lévő Nagyon Nagy Teleszkópjára (Very Large Telescope - VLT) szerelt új műszer, az Espresso (Echelle Spectrograph for Rocky Exoplanets and Stable Spectroscopic Observations) segítségével nyert adatok szerint a szürkületi zónában, amely az "estének" feleltethető meg, van vasgőz, a reggeli szürkületben viszont nincs - vagyis az éjszakai oldalon hullik a vaseső.

(Forrás: MTI, fotó: Getty Images)

Támogatott és ajánlott tartalmaink

Milyen borospoharak léteznek, és melyikből mit igyunk? Mutatjuk, hogy miért nem mindegy!

Mutatunk egy őszi fesztivált, ami az újbort és a libás ételeket ünnepli

Négy gamer eszköz, amivel igazán teljes lehet a játékélmény

További cikkeink a témában
Megfogni a jövő építőit – Bálint Attila-interjú
Hirdetés