Beazonosították az 2020 SO névre keresztelt valamit.
Csillagászok még szeptemberben fedeztek fel egy új, egyenesen a Föld felé tartó rejtélyes objektumot, amiről akkor csak annyit tudtak, hogy kábé nyolcméteres lehet és hogy nem aszteroida. Most végre viszont kiderült, mi is lehet ez a 2020 SO névre keresztelt valami:
egy 54 éves űrszemét, egészen pontosan az 1966-os sikertelen holdmisszió, a Surveyor-2 űrszondájának felső Centaur rakétafokozata*
– mindezt az Arizonai Egyetem szakértője, Vishnu Reddy, és kutatócsoporta hawaii infravörös teleszkóp segítségével igazolta.
* Míg a leszállóegység belecsapódott a Holdba, addig a rakéta elhaladt melletet és Nap körüli pályára állt.
Scientists confirm Near-Earth Object 2020 SO is, in fact, a 1960’s-Era Centaur rocket booster using orbit analysis from the Center for Near-Earth Object Studies @NASAJPL and new data from @NASA’s Infrared Telescope Facility.
Learn more: https://t.co/P6P7LOdQcx pic.twitter.com/dECQlxuASa
— NASA Asteroid Watch (@AsteroidWatch) December 2, 2020
A hivatalosan 2020 SO névre keresztelt űrszemét november közepén esett a Föld fogságába, pontosabban annak gravitációs csapdájába – lényegében új holdja lett bolygónknak –, viszont a NASA aszteroidaszakértője, Paul Chodas előrejelzése szerint csak négy hónapig marad velünk, márciusban ugyanis ismét visszaáll saját pályájára a Nap körül – becslések szerint 2036-ban tér vissza vissza hozzánk.
Eközben...
(Forrás: NASA Asteroid Watch, fotó: NASA/JPL-Caltech)