Felbecsülhetetlen értékű információkkal szolgálhatnak arról, hogyan változott a Föld éghajlata az elmúlt évmilliók során.

A közelmúltban a Déli-sarkra utazott az Oregoni Állami Egyetem által vezetett Center for Oldest Ice Exploration (COLDEX) kutatócsoportja, hogy megvizsgálja a Föld egyik legősibb jégtömegét. Ehhez a kelet-antarktiszi Allan Hillsben fúrtak egy 93 méter mély lyukat az Antarktisz jégpáncéljába, majd leküldtek egy kamerát, ami útja során megmutatja, hogyan is néz ki a 2-3 millió éves jég – a time-lapse videón jól látszik majd, hogyan változik a jég színe a különböző korszakok miatt, ahogy egyre mélyebbre ereszkedik:

A kutatók azt remélik az expedíció során begyűjtött jégmintáktól, hogy a bennük őrzött ősi éghajlati feljegyzések (mint az ősi jég belsejében rekedt por és apró ősi gázbuborékok) felbecsülhetetlen értékű információkkal szolgálhatnak arról, hogyan változott a Föld éghajlata az elmúlt évmilliók során.

(Forrás: IFL Science)

Ez is érdekelhet:

Húszezer évvel ezelőtti barlangrajzokat fejtettek meg kutatók, ez pedig áttörő jelentőségű

A jégkorszaki vadászó-gyűjtögető emberek ezekből tudtak arra következtetni, hogy mikor fognak hasonló események bekövetkezni a jövőben.

Fotón a közeledő üstökös, amit utoljára a neandervölgyi emberek láthattak

Több tízezer éve járt erre utoljára, hamarosan pedig szabad szemmel is látható lesz.

Támogatott és ajánlott tartalmaink

Milyen borospoharak léteznek, és melyikből mit igyunk? Mutatjuk, hogy miért nem mindegy!

Helly Hansen ismét a legjobbakkal állt össze a maximális teljesítményért

Itt az a Xiaomi, ami szembeszáll a csúcstelefonokkal

Hajítsd messzire a sablonokat, rendezd be úgy a lakásod, amire mindenki emlékezni fog!
Hirdetés