Szakértők szerint a probléma (logikus) megoldásával pénzt takaríthatunk meg.

Az Exeteri Egyetem kutatói tanulmányukban arra figyelmeztetnek, hogy a mesterséges fény már szisztematikus károkat okoz a természetben:

méreteit és intenzitását tekintve a Föld kivilágítása mesterséges fénnyel évente 2%-kal nő, a szakemberek szerint ez pedig már akkora problémává vált, ami a klímaváltozáshoz hasonlítható, ezért a környezetszennyezés többi formáihoz kellene sorolni.

A tanulmányból kiderül, hogy a fényszennyezés az állatvilág különböző fajainak széles skáláját érinti, befolyásolja a hormonszintet, a szaporodási ciklust, az állatok aktivitását és a ragadozókkal szembeni sebezhetőséget is.

A fényszennyezésnek vannak pozitív hatásai, de összességében káros – a tanulmány:

A kutatók 126 korábbi tanulmány elemzésével vizsgálták a fényszennyezés élővilágra gyakorolt hatását a rovarok végezte beporzás csökkenésétől a fák korai rügyezésén át a világító tornyokba repülő tengeri madarakig és a kivilágított szállodákat a hajnali napfénnyel összekeverő, és ezért eltévedő tengeri teknősökig.

Az éjszakai mesterséges fény miatt a vizsgált állatoknál az alvási ciklust szabályozó melatonin hormon csökkent szintjét találták. Az éjszakai és a nappali állatok viselkedési szokásai is megváltoztak. A többnyire éjszaka táplálkozó rágcsálók rövidebb ideig voltak aktívak, míg a madarak jóval korábban kezdtek énekelni és férgeket keresni.

A tanulmány vezető szerzője, Kevin Gaston kiemelte, hogy a fényszennyezésnek kiterjedt hatása van: a mikrobáktól a gerinctelenekig az állatokon és a növényeken is észrevehető a hatása, szerinte „úgy kell gondolnunk a világításra, mint az egyéb nagy rendszerszintű fenyegetésre, például a klímaváltozásra”.

A fényszennyezés következményei azonban nem kizárólag negatívak: bizonyos fajoknak, bizonyos helyeken hasznára válik az éjszakai fény: egyes növények gyorsabban nőnek, bizonyos denevérféléknek kifejezetten kedvez ez az állapot.

Ugyanakkor mindent összevéve a fényszennyezésnek károsító a hatása, különösen veszélyes a rovarokra, amelyeket vonzanak az izzók és a gyorsan mozgó autók lámpái.

Gaston arra is felhívta a figyelmet, hogy a klímaváltozással szemben a fényszennyezéssel kapcsolatos probléma megoldása inkább pénzt takarít meg ahelyett, hogy további költségeket okozna, merthogy ha az emberek kevesebb lámpát használnak, az csökkenti a költségeket, kevesebb áram fogy és kisebb a károsanyag-kibocsátás. Ehhez azonban meg kell változtatni a gondolkodásmódot.

Látványos fotó szemlélteti, miért baj Elon Musk "műholdinváziója"

Nemcsak a Földről, de az űrből származó fényszennyezés is kockázatot jelent.

(Forrás: The Guardian, MTI, fotó: Getty Images)

Támogatott és ajánlott tartalmaink

Négy gamer eszköz, amivel igazán teljes lehet a játékélmény

Mutatunk egy őszi fesztivált, ami az újbort és a libás ételeket ünnepli

Hajítsd messzire a sablonokat, rendezd be úgy a lakásod, amire mindenki emlékezni fog!

További cikkeink a témában