Tizenkét tartály – tizenkét ökoszisztéma.

A sekély vízben zajló élet megfigyelésére alkalmas kültéri tartályokat adtak át a tihanyi Limnológiai Intézet területén (limnológia: az édesvizekkel foglalkozó tudományág). A rendszer segítségével modellezni lehet, hogy az élőlények hogyan reagálnak a környezeti feltételek megváltozására, például a klímaváltozásra.

Tizenkét tartály alkotja a rendszert, ezek mindegyike egy-egy önálló ökoszisztémaként kezelhető, melyekben bizonyos paraméterek, például a hőmérséklet és tápanyagviszonyok változtathatók. Elsőként a planktonikus élőlények viselkedését figyelik majd meg a tartályokban, melyek a Balatonéhoz nagyon hasonló minőségű vizet tartalmaznak.

Jövő tavasszal kezdődnek a kísérletek, két év múlva már komoly eredményekre számítanak: egyebek mellett

a globális klímaváltozás várható hatásaival kapcsolatban vonnak majd le következtetéseket, vizsgálják, hogyan reagálnak egyes fajok más fajok megjelenésére vagy a fajvesztésére, és következtethetnek arra, hogyan óvják meg a Balatont a klímaváltozás hatásaitól.

Ha érdekel, mi vár ránk a klímaváltozás miatt:

Gyakoribb Lyme-kór, több ételmérgezés, újfajta betegségek: ez várható a felmelegedő Magyarországon

Komoly tanulmány készült a klímaváltozás magyarországi hatásairól. Elkerülni nem tudjuk a bajt, felkészülni viszont muszáj.

(Fotó: Szigetváry Zsolt/MTI)

Támogatott és ajánlott tartalmaink

Gyönyörű harmincassal búcsúztatjuk a hetet

Katja szereti az állatokat, magára is varratott néhányat

Trükkök, ha beütne a kajakóma a karácsonyi zabálástól

További cikkeink a témában