Lehet állatokat hirdetni, csak nem akárhogy.

Az állattenyésztés felelősségteljes munka, vagy inkább hivatás, az állatszaporítást viszont kizárólag az anyagi haszonszerzés motiválja, a nőstényeket szülésre, a hímeket megtermékenyítésre használják, miközben sokszor az alapvető egészségügyi követelményeket is semmibe veszik, nemhogy az állatjóléti szempontokat. Így olcsóbban tudják kínálni a kölyköket – akik azonban sokszor genetikai rendellenességekkel, betegségekkel küzdenek, akár fiatalon elpusztulhatnak.

Fontos lenne a szaporítók kiszorítása, hogy pénzért csak legális, az állatot megfelelően tartó és gondozó tenyészetektől lehessen kölyköket venni, aki pedig nem tudja vagy nem akarja kifizetni az elvtelen szaporítókhoz képest magas árakat, az menhelyről fogadjon örökbe.

A Jófogás apróhirdetésoldal a tavalyi ÁSZF-szigorítást követően 2020. április 8-tól folyamatosan és végleg törli azokat a hirdetéseket, amelyekben pénzért árulnak állatokat olyan hirdetők, akik tenyésztői tevékenységüket nem tudják hiteles dokumentációval igazolni.

A kisállatok hirdetésének szigorított feltételei a Jófogáson:

  • Csak az a kutya/macska nevezhető a hirdetésben fajtatisztának, amely igazolhatóan törzskönyvezett vagy származási lapja van, amely tényt a hirdetésben fel kell tüntetni.
  • Kutya, macska, vadászgörény esetén az állat nyolchetes kora előtt nem választható el az anyjától, ezért a weblapon tiltott nyolchetesnél fiatalabb állatot hirdetésben szerepeltetni, kivéve, ha a hirdető megjelöli, hogy az állat csak a nyolchetes kor betöltése után vehető át.
  • Kutya tulajdonjogát átruházni kizárólag az állatot azonosító elektronikus transzponderrel (bőr alá ültetett mikrochippel) történő megjelölése után lehet. A mikrochip rendelkezésre állását, illetve adott esetben annak tényét, hogy a mikrochip behelyezésének költsége a vásárlót terheli, fel kell tüntetni a hirdetésben.
  • Amennyiben jogszabály előírja, illetve amennyiben az állat ilyennel rendelkezik, a hirdetésben fel kell tüntetni a kisállat egészségügyi könyv rendelkezésre állásának tényét.
  • Fel kell tüntetni a hirdetésben továbbá, hogy az állat kapott-e veszettség elleni oltást, valamint az ennek igazolására szolgáló dokumentumok meglétét.
  • Ha az állatot nem magánszemély, hanem tenyésztő hirdeti eladásra, a kennel nevét és a hivatalos kapcsolattartó elérhetőségét fel kell tüntetni a hirdetésben.
  • Kutya, macska, és egyéb kedvtelésből tartott kisállat csak pénzért és örökbefogadásra hirdethető, termékre nem cserélhető.

Ez is érdekelhet:

Orrszarvú madár és viperagyík is lehet természetvédelmi ikon, nem csak a cuki panda

Tudósok szerint kevéssé ismert állatokkal is kampányolni kell a jövőben ahhoz, hogy a lehető legtöbb pénz gyűljön össze a kihalás fenyegette fajok védelmére.

Támogatott és ajánlott tartalmaink

Gyönyörű harmincassal búcsúztatjuk a hetet

Katja szereti az állatokat, magára is varratott néhányat

Trükkök, ha beütne a kajakóma a karácsonyi zabálástól

További cikkeink a témában