Nyugi, spoilermentesek leszünk. Csak egyben nem. A Rogue One nem lett rossz.
Sőt, kifejezetten jó lett. De hogy mihez képest jó vagy rossz, az már remek kérdés. Gareth Edwards filmje ugyanis igazi állatorvosi ló, ilyen még nem volt, teljes értékű Star Wars-történetet mesél el bő két órában, nincs trilógia, nem lesz folytatás, és az az igazság, hogy ez már nagyon hiányzott a szériának. Mert miért kell mindent rétestészta méretűre húzni? Nem kell mindig trilógia, kisgyerek, romantika, legyen a sztori viszonylag egyszerű, jöjjenek a birodalmi csillagrombolók, aztán hadd szóljon. Hát szól is a Zsivány Egyes rendesen, és bár vannak vele apróbb problémák, összességében nincs problémánk azzal, ha ilyen minőségű filmek jönnek a jövőben egy messzi-messzi galaxisból.
A Rogue One ugyebár a lázadók egy csapatáról szól, akik meg akarják szerezni a Halálcsillag tervrajzát. Jyn Erso (Felicity Jones) személyesen is érintett ebben a műveletben, mivel a Halálcsillag az apja, Galen műve, de azért a sztori nem intézi el ennyivel az ügyet. Nem egy Piszkos tizenkettő az űrben, a film ugyanis komoly időt tölt azzal, hogy megmagyarázza, a karakterek hogyan kerülnek egymás mellé, és kifejti egymáshoz fűződő viszonyukat is, ennek ellenére sajnos pont Jyn a legkevésbé érdekes karakter, érthető okokból lázad, és nagyjából ennyi, miközben Diego Luna ölébe hullott a tökéletes Star Wars-szerep, és pazarul él is vele.
Cassian Andor, a kissé simlis lázadó tipikus közönségkedvenc, Luna pedig nagyjából úgy viselkedik, mint aki az életéért játszik, az egyetlen baj, hogy a készítők lezártnak tekintik a történetet, így a karakternek annyi, nem jön vissza többé. Pedig nem lenne baj. Szintén nagyon szívesen várnánk vissza Ben Mendelsohnt Orson Krennic szerepében, mivel ő a legjobb dolog, ami az utóbbi sok-sok évben a Star Wars-univerzummal történt. A rettenetesen genyó, bizonyítási kényszeres Krennic igazgató a sötét oldal egyik legemlékezetesebb karaktere, igazi háromdimenziós figura, aki nem szimplán rohadék és önző, hanem megalomán módon az, Mendelsohn pedig úgy játssza el, hogy attól minden Star Wars-rajongó boldog lesz.
A Rogue One-nak azonban bármennyire is korrekt film, nincs szerencséje, több okból sem. Egyrészt mindenki hasonlítgatni fogja. Jobb-e, mint Az ébredő Erő? Rosszabb-e, mint a Birodalom? Erősebb-e, mint Lucas előzmény-trilógiája? De ezeknek a kérdéseknek nincs értelmük. Ez a film teljesen más, mint minden, amit eddig Star Warsként láttunk, még akkor is, ha ismerős szereplőkkel van tele, ha újra „hőphűzik” benne Darth Vader, ha felharsan benne a birodalmi induló. Ez valami más. Nem jobb, nem rosszabb. Más. Más a tempója, más a hangulata, és ez nem feltétlenül hátrány.
Eleve nem jedikről szól a történet, hanem lázadókról, akik lőfegyverekkel harcolnak, és még mindig jobban céloznak, mint a rohamosztagosok. Fénykardokra tehát nem érdemes várni, de nagy űrcsatára igen, a film ugyanis egy akkora csatajelenetet villant, amitől még azt is elfelejted, hogy a közepén eléggé leült a cselekmény, és bár a 3D túlságosan sokat nem ad az élményhez, ezért az egy, egyébként masszív hosszúságú jelenetért érdemes kifizetni a plusz pénzt.
A Zsivány Egyes jó lett, viszont nagy valószínűséggel nem lesz maradandó Star Wars-film, valószínűleg azért nem, mert most már évente jönnek majd a jobb vagy rosszabb epizódok, pár év, és immunisak leszünk arra, hogy izguljunk egy-egy újabb spinoff miatt, de ha olyan minőségűek lesznek, mint a Rogue One, akkor örömmel ülünk be minden évben a moziba, bármilyen SW-film is lesz műsoron. Nemsokára videós kritikában kicsit bővebben is kivesézzük a filmet, addig is Darth Vader adjon mindenkinek erőt és mindent lebíró akaratot. Meg a Puffin.