Okos dolog biztosítást kötni – elmondjuk, mi mindenre lehet és érdemes még a lakáson és a kocsin kívül.

Feltétel a féregmentesség: kisállat-biztosítások

Az állatok után senki nem fizet tébét: nem csoda, ha egy egyszerű oltás vagy egy vizsgálat-antibiotikum sorért is sok ezer forintot kell az állatorvosnál hagyni. Önkéntes alapon viszont köthetünk biztosítást kutyánkra vagy macskánkra. Faji megkülönböztetés nincs, utcán fogant, ismeretlen apától származó kedvencünk éppúgy lehet alany, mint a hattagú névvel törzskönyvezett. Feltételek persze vannak: az állatnak hat hónapnál idősebbnek és hét évnél fiatalabbnak, mikrocsipesnek és a szerződéskötéskor egészségesnek kell lennie, és meg kellett kapnia a szükséges oltásokat és féregtelenítőket.

Nincsenek kijelölt állatorvosok, bármelyikük által kiállított dokumentumok és számla alapján fizetnek, akár betegség, akár baleset esetén, ha az több mint 10 ezer forint. Ha kevesebb, az az elérési önrész alá esik, ha viszont több, akkor nem vonják le a végösszegből, a teljes költséget megtérítik.

Három díjcsomag létezik, 20–50 ezer forintos egyszeri illetve 80–200 ezer forint értékű éves térítési díjjal, a III. csomagban felelősség-biztosítás is van, ha a kutyánk vagy macskánk valamiben, netán valakiben kárt okozna. Az éves díjösszeg az állatorvosi díjszabáshoz képest jelképes, a szolgáltatásoktól függően nettó 3360, 7320 vagy 10980 forint, a szerződés évente automatikusan hosszabbodik, és az állat hétéves kora után sem ér véget.

Bővebben itt!

Cascó biciklire

Szinte biztos, hogy mindenkinek van olyan ismerőse, akinek ellopták az autóját – még biztosabb, hogy van olyan, akinek a bringáját. Mit lehet tenni? Megfelelő zárakkal megfelelő helyekre rögzíteni a biciklit. És biztosítást kötni, amely nem csak elemi károk, ütközés, idegen tárgyak rádőlése, hanem rablás és betöréses vagy szabadtéri lopás esetén is fizet, akár 250 ezer forintot.

Kerékpár-biztosítás legfeljebb tízéves – nem elektromos – biciklire köthető, normál utcai vagy komolyabb bringára is, és a csengőn és a lámpákon kívül gyakorlatilag valamennyi részére érvényes a nyeregtől a kerekeken át a fékbetétekig mindenre. Szabadtéri lopásnál csak akkor fizet a biztosító, ha a biciklit annak ellenére vitték el, hogy mozdíthatatlan tárgyhoz kötöttük, nappal, legfeljebb tíz órára hosszára, a szerződésben előírt zárral. Ha a maximális kártérítésre tartunk igényt, akkor mindig két darab „magas biztonságú” (pl. lánc–lakat, U-lakat) eszközzel kell lakatolnunk.

Szolgáltatási és térítési szinttől függően itt is három csomagból választhatunk, ezek éves díja egy minőségi zár árának töredéke: 4200, 10 800 és 12 600 forint, ráadásul az Európai Unió teljes területére érvényes.

Bővebben itt!

Napi tíz forint a családért

Az már elég általános, hogy egy külföldi nyaralás előtt biztosítást köt az ember, hiszen bármi történhet. Nem rengetjük meg a világot a kijelentéssel: bármikor bármi történhet. Csak épp a mindennapokban nem gondolunk rá, és nem jut eszünkbe, hogy az óvatosságon túl biztosítási szerződéssel is készüljünk.

A családi csoportos biztosítás nagyon egyszerű: minden családtagra vonatkozik egy adott lakcímen, akárkivel történik baj, a biztosító fizet, a sérülés súlyosságától és a biztosítási csomagtól függő összeget. Egy baleseti eredetű csonttörés fájdalomdíja például 10–30 ezer forint, a közlekedési balesetben bekövetkezett halál után egy-három millió forintot térít a biztosító.

Mint minden biztosításra, erre is áll a tétel, akkor jó, ha kidobott pénz az éves díj, mert nem volt káresemény, a családunk pedig minden ingó- vagy ingatlanvagyonnál fontosabb, de azért persze számít a biztosítási díj, ami jelen esetben – csomagtól függően – 3650, 7300 és 10 950 forint évente, vagyis napi tíz, húsz vagy harminc forint. Ezt elosztva a családtagok számával, megkapjuk a személyenkénti biztosítási díjat. Kérdés-e még, hogy megéri-e?

Bővebben itt!

Közlekedőknek: gondoskodás a családról

Bizarr dolog a helyváltoztatásba megsérülni vagy belehalni, de 2011-ben Magyarországon több mint 20 ezer ember szenvedett közlekedési balesetet. A közlekedési biztosítás alapcsomagjai ilyen halál esetén fizetnek magasabb, öt-tíz millió forintos összeget, tehát nem magunk, hanem a családunk miatt érdemes kötni – ezt akár már havi 500 forintért megtehetjük. Választhatók tovább kiegészítő csomagok is például rokkantság vagy csonttörés esetére.

Autódoktor, motorra is

Nem csak bosszúságot, hanem általában jelentős kiadást is okoz, ha lemerült akku, elromló alkatrész, netán a figyelmetlenségünk miatt (kifogyó benzin) mozgásképtelenné válik az autónk. Adott településen belül még csak-csak tudunk családi-baráti segítséget kérni, de távolabb, főleg külföldön jóval nehezebb és kellemetlenebb egy ilyen helyzet.

Az autódoktor-biztosítás garantálja, hogy belföldön egy órán belül, külföldön az adott viszonyoktól függően minél előbb megérkezik a helyi autómentő, és ha a helyszínen nem sikerül megoldania a problémát, szervizbe viszi az autónkat, a drágább biztosítási csomagokban pedig taxi- és szállásköltség-térítés, az utasok továbbutaztatása vagy bérautó díja is benne foglaltatik.

Autódoktor-biztosítás legfeljebb tizenöt éves, maximum 3,5 tonna össztömegű, legfeljebb kilencszemélyes járműre köthető, tehát motorra és kisbuszra is. Éves díja függ a jármű típusától és korától is, az alapcsomag egy fiatalabb autóra nagyjából 3500 forint, de még egy korosabb autó minden extrát tartalmazó csomagja is 20 ezer forint alatt marad.

Bővebben itt!

(x)

Tovább:
A Player legfrissebb cikkeihez
A rovat újdonságaihoz
Jogi tanácsainkhoz gyermekelhelyezéstől filmötletig 

Támogatott és ajánlott tartalmaink

Milyen borospoharak léteznek, és melyikből mit igyunk? Mutatjuk, hogy miért nem mindegy!

Helly Hansen ismét a legjobbakkal állt össze a maximális teljesítményért

Azonnal építünk ennek a gyönyörű lánynak egy hóembert

További cikkeink a témában