A globális műanyaginvázió mondhatni megszállás alatt tartja bolygónkat. A műanyag szinte mindenhol ott van, a mikroplasztikokat úgy az állatok, mint ahogy mi, emberek is elfogyasztjuk, a zacskók és palackok pedig tonnaszámra gyűlnek fel a folyó- és tengervizekben.
Szerencsére akadnak még olyanok, akik nem a csodára várnak, hanem pragmatikus gondolkodással, tettre kész hozzáállással próbálják menteni a menthetőt. A műanyagszennyezés a nagyon gyéren lakott Ausztráliában is aktuális probléma, így hát Kwinana város lakói egy civil kezdeményezés révén hatalmas szemétcsapdákat szereltek fel – amolyan csatornahálókat –, hogy gátat szabjanak annak a rengeteg hulladéknak, amely a szennyvízelvezető rendszerből a természetvédelmi területekre haladna tovább.
Egy 20 ezer eurós projektről van szó, amelyet a helyi lakosok önszántukból finanszíroztak; márciusban szerelték fel a hálókat, azóta pedig már 370 kiló szemetet fogtak ki vele. Az összegyűjtött hulladék egy részét újrahasznosítják, a projekt sikereiből pedig nemcsak az helyi közösség tagjai, de a vadon élő állatok is részesülhetnek, hiszen egy tisztább területen élhetnek, valamint kisebb veszélynek is vannak kitéve, hiszen jelentősen kevesebb zacskóba gabalyodhatnak bele. Nos, így is lehet ezt. Hatalmas respekt az ausztráloknak!
Te is tehetsz egy élhetőbb világért: