A klímaváltozás következményeiről sajnos egyre gyakrabban olvashatunk, a megbolondult időjárást pedig a saját bőrünkön is megtapasztalhatjuk. És mivel az antarktiszi jég olvadása egyre inkább napirenden van, egy kutatócsoport egy különleges módszert dolgozott ki a folyamat megakadályozására, vagy legalábbis a lassítására.
Annak érdekében, hogy a tengerszint ne emelkedjen meg drasztikus mértékben, a történelem egyik legnagyobb építőmérnöki projektét kéne megvalósítani: egy hatalmas fallal vennék körül az Antarktisz veszélyeztetett régióit, így a Pine Island- és a Thwaites-gleccsert is.
Ez a két jégtömeg ugyanis annyit vizet tartogat magában, hogy kiolvadásukkal több mint 3,3 méterrel emelkedne a tengerszint, ez pedig a tengerparti városok elsüllyedését eredményezné.
Ez a probléma egyelőre nem fenyeget bennünket, hiszen a leolvadásuk talán csak hosszú évtizedek, netán évszázadok kérdése, ugyanakkor azt se feledjük el, hogy az Északi-sarkvidék egyik legrégebbi és legmasszívabb, közel 4 méter vastag tengeri jégtakarójáról is azt hittük, hogy még nagyon hosszú életű lesz. Erre hetekkel ezelőtt darabokra tört. Szóval nem érdemes hátradőlni.
A gigantikus fal egyébként a tervek szerint egy méter magas lenne, és a jégtakarók alatt húzódna – ez a Szuezi-csatorna megépítéséhez hasonló projekt lenne, csak sokkal nehezebb terepen. A tanulmány szerzői is beismerik, hogy egy ilyen projekt megvalósítása az általunk ismert technológiák és az emberi teljesítőképesség határait súrolná. Viszont ha összejönne, akkor a geomérnöki erőfeszítések pedig újratervezhetnénk az életünket, városaink felépítését, az ökoszisztémával kapcsolatos viszonyunkat.
Például időt nyerhetnénk arra, hogy a part menti területek alkalmazkodjanak az új környezeti kihívásokhoz, vagy hogy visszaszorítsuk egyre inkább a fosszilis energiahordozók égetését – utóbbinak ugyanis nem kevés köze van a globális szinten tapasztalható felmelegedéshez, valamint a rengeteg kárt okozó hőhullámokhoz.
Ez egy hónapja történt:
(via)