Azt eddig is sejtettük, hogy a globális műanyaginvázió eredményeképp bennünk is felhalmozódhat némi műanyag, azonban egészen mostanáig nem mutattak ki mikroműanyagokat emberi ürülékben.

A Bécsi Orvostudományi Egyetem (Medizinische Universität Wien) munkatársai nyolc személy székletét vizsgálták meg – megjegyeznénk, hogy a tesztalanyok a világ különböző pontjairól származtak, más-más étrenden voltak, és egy héten át naplót vezettek az étkezési szokásaikról.

Tízfajta műanyagot azonosítottak a székletmintákban, a leggyakoribb közöttük a polietilén-tereftalát és a polipropilén volt.

Tíz gramm székletben átlagosan húsz részecske volt, méretük 50 és 500 mikrométer között változott, és attól függetlenül, hogy kifogyasztott halat a tíz nap során, mindenkinek a székletében találtak műanyagot. Ezzel most már bebizonyosodott, hogy az emésztőrendszerünkbe is képes eljutni a műanyag, amely a beleinkben gyűlhet össze nagyobb mennyiségben, de az apróbbak akár a vér- és nyirokkeringésbe is bekerülhetnek, majd egészen a májig eljuthatnak.

Ezt olvastad már?

Kreatív módon megragadni a vészjósló jövőt

Egy közönséges cserepesteknőst formázott meg az összeszedett szemétből ​Dominic McCann, de ez csak a kezdet volt.

(via)

Támogatott és ajánlott tartalmaink

A mesterséges intelligenciával az otthoni wifid is megtáltosodik

Mutatunk egy őszi fesztivált, ami az újbort és a libás ételeket ünnepli

Négy gamer eszköz, amivel igazán teljes lehet a játékélmény

További cikkeink a témában
Magyar lakásba magyar bútort – és ne is akármilyet, minőségit!
Hirdetés