Persze, tudjuk, hogy már a csapból is az AI folyik, de tudod, mi nem folyik a csapból? Gyors, megbízható wifi. Pedig 2024-ben ennek már legalább annyira alapvetőnek kéne lennie, mint hogy a ChatGPT bocsánatot kér, miután félreértette a kérdésünket.
Hogy miért nem elég gyors a wifi a lakásban és pláne, hogy miért szakad meg naponta legalább egyszer, annak az okait sokáig lehetne elemezgetni, de ha az internet-előfizetésed rendben van, és nem egy bokorban laksz a sajfoki zsiliptől 30 kilométerre a dűlőút mellett, akkor a leggyakoribb ok a router. Azt semmiképpen sem javasoljuk, hogy dobd ki – egyrészt, mert 2024-ben elektronikus hulladékot már nem dobálunk csak úgy a kukába, másrészt, mert a szolgáltatód előbb-utóbb keresni fogja rajtad –, de azt mindenképpen melegen ajánljuk, hogy szépen csomagold vissza a dobozába, aztán szerezz be egy épkézláb mesh-hálózatot.
Tudjuk, hogy mire gondolsz. Egy mesh-hálózat kiépítése sajnos soha nem lesz annyira izgalmas, mint mondjuk padlóig nyomni a gázt egy Ferrariban vagy kiugrani egy repülőgépből, de ideális esetben biztosítja, hogy az otthoni wifi kérdése a továbbiakban úgy se legyen izgalmas, mint ahogy például izgalmas lekésnünk az utolsó buszt az Ouzoud melletti elágazásnál, és ott ragadni éjszakára a marokkói sivatagban a semmi közepén. Akit érdekelnek a technológia finomságai, annak persze a TP-Link Deco Mesh kínálata önmagában is tartogat izgalmakat: a több tucat különböző routert felvonultató modellpalettán kiigazodni már önmagában is igazán férfias erőpróba, de ha te inkább a teherautóhúzásban vagy a haikuírásban éled meg a férfiasságodat, akkor ezt a kihívást át is ugorhatod, és a TP-Link oldalán a fontosabb adatok (mekkora a lakás, milyen sávszélességű az internet) megadásával kiderítheted, hogy melyik eszköz lesz a neked való.
A mesh-rendszer lényege röviden annyi, hogy több routert kötünk hálózatba, ezeket pedig stratégiailag megfontoltan szerteszét szórjuk a lakásban, így a lefedettség érthető módon jobb lesz, mintha csak az egy szem router erőlködne kiszolgálni mindent a kanapé mögül. A mindig új kihívásokat keresőknek tragédia, technológiai analfabétáknak viszont jó hír, hogy a Deco Mesh esetében a hálózat beüzemelése semmivel sem bonyolultabb, mint mondjuk egy új okoseszköz csatlakoztatása, a mobilalkalmazás segítségével percek alatt végzünk vele. A Deco Mesh pedig innentől fogva minden eszközünket automatikusan fogja dobálni ide-oda a routerek között aszerint, hogy éppen melyik biztosítja a legjobb sávszélességet – mindezt úgy, hogy ebből mi semmit sem veszünk észre, hiszen a váltás mindössze 0,3 másodpercbe telik.
És itt jön a TP-Link rendszerének az a része, ami még laikusok számára is érdekes lehet, hiszen az AI beiktatásával a Deco Mesh nem csak úgy jómunkásember módjára végzi a dolgát, hanem intelligensen optimalizálja magát a hálózat állapotának, a hozzá kapcsolódó eszközöknek vagy esetlegesen az általunk beállított prioritásoknak megfelelően.
Az például milyen, hogy a hálózat pontosan tudja, hogy a robotporszívó mikor szokott átvándorolni a nappaliból a hálószobába, és előre rákészül, hogy a megfelelő pillanatban átdobja egy másik routerre? Vagy hogy érzékeli, ha éppen a jól megérdemelt babgulyást melegítjük a mikróban, és ahelyett, hogy megpróbálná izomból átküldeni rajta a wifijelet, inkább gyorsan keres egy másik utat, ahol a hasonló frekvenciák nem zavarják egymást? Akiben ennek hallatán megszólalt egy kis sziréna, azt gyorsan megnyugtatjuk: a TP-Link kifejezetten hangsúlyozza, hogy a mesh-rendszer működéséhez szükséges adatok kizárólag az eszközön tárolódnak, azokat nem küldik tovább sehova, így pedig nem is férhet hozzá senki. És máshoz sem, hiszen a Deco Mesh rendszer minden tagja az úgynevezett HomeShield szolgáltatással is fel van fegyverkezve, ami megvédi a hálózatot az esetleges támadásoktól, emellett szülői felügyeleti eszközöket is biztosít a felhasználóknak.
A TP-Link rendszere emellett is számos hasznos tulajdonsággal bír, az öngyógyító képesség például biztosítja, hogy ha az egyik eszköz valamilyen okból elérhetetlenné válik, akkor a rendszer automatikusan újrakalibrálja magát, így a hálózat továbbra is működőképes marad. Mivel a különböző típusú routereket nemcsak csomagban vásárolhatjuk meg, de egyenként is, így teljesen személyre szabott hálózatot is kiépíthetünk az igényeinknek megfelelően, például olyan eszközök beiktatásával, amelyek 4G-s vagy 5G-s SIM-kártya befogadására is alkalmasak, képesek az elektromos hálózaton is kommunikálni, rögzíthetők a falra vagy a plafonra, vagy éppen kifejezetten kültéri használatra lettek kifejlesztve.
Ha meghoztuk a kedvedet a mesh-hálózat kiépítéséhez, érdemes szétnézni a TP-Link kínálatában, ahol mindenki megtalálja az igényeinek (és pénztárcájának) leginkább megfelelő eszközöket.
A cikk elkészítésében együttműködő partnerünk volt a TP-Link.