A télies idő beálltával meghatványozódik a járművekre vonatkozó kötelező biztosítás jelentősége, hiszen az útviszonyok romlása sajnos magával vonja a közúti balesetek gyakoriságát is. Bár a történelem első biztosításai már a 14. században megköttettek – tengerjáró vitorlásokra kalóztámadás és vihar okozta károk esetén – ez az átláthatatlannak tűnő téma még ma is sokunknak okoz fejtörést.
Mit takar pontosan a kötelező biztosítás?
A kötelező gépjármű-felelősségbiztosítás (Kgfb) fedezetet nyújt abban az esetben, ha a gépkocsi tulajdonosa kárt tesz más gépjárművében, rosszabb esetben, testi épségében. A biztosítás „aktivizálódásának” több feltétele is van. Amennyiben a kárért mi vagyunk a felelősek, a mi biztosítónk fedezi a másik sofőr költségeit. Azonban, ha nem mi vagyunk a ludasok, akkor a balesetet okozó személy biztosítóján csattan az ostor.
Nem csupán hasznos, nélkülözhetetlen is
A Kgfb tényleg kötelező! A megléte nélkül az adott gépkocsi nem vehet részt közúti forgalomban. Ha valamilyen oknál fogva elfelejtjük azt megkötni, vagy megújítani, a rend éber őrei akár 100 ezer forintos bírságot is róhatnak ránk.
Mitől függ a kötelező biztosítás díja?
A kötelező biztosítás díját számos tényező befolyásolhatja. Meghatározó elem az adott közlekedési eszköz típusa és teljesítménye, de az is sokat nyom a latban, hogy egy nagyvárosban élünk-e, ahol nagyobb esély van egy esetleges balesetre, vagy egy kis faluban. Díjszabásnál számottevő lehet még a tulaj neme, életkora és gyerekeinek száma is. A bonus-malus besorolásból kiindulva a biztosítótársaságok a vezetői előéletünket is számításba veszik, azaz, ha a szerződés pillanatáig nem okoztunk galibát az utakon, további kedvezményekre is számíthatunk.
Jobb félni, mint megijedni
A biztosítók többsége a Kgfb-n kívül egyéb extra szolgáltatást is nyújt, hogy Ön a lehető legnagyobb védelem alatt róhassa a kilométereket. Legyen az egy elénk ugró vadállat, jégverés vagy lopás, egy teljes körű biztosítással a hónunk alatt nagyobb lelki nyugalommal ülhetünk a volán mögé.