Furcsán kacskaringózó vonalakat festettek egy francia kisvárosban az aszfaltra, a célja nem más, mint lelassítani a városon átmenő forgalmat. Meglepő lehet, de a terv bevált, az már más kérdés, hogy ezzel nem teremtenek-e újabb veszélyhelyzetet.

Franciaország nyugati részén fekszik Bauné városa, ahol nemrég óta különös útburkolati jelekkel próbálkoznak felvenni a harcot a gyorshajtók ellen. Az 1700 lakosú kisvárost több főút szeli át, és bár a városka központjában 30 km/óra a megengedett sebesség, az autósok nagy része jóval gyorsabban hajt át rajta, nem egyszer 100 km/órát is mértek a rendőrök.

„Nehéz rávenni az autósokat arra, hogy lassítsanak, és tartsák be a sebességkorlátot”

– mondja Jean-Charles Prono, a hét településből álló Loire-Authion közösség polgármestere, akihez Bauné is tartozik. Azt mondja, tehettek volna fekvőrendőröket is az útra, de azzal csak zajt generálnának – érdekes módon ezzel máshol nem szoktak számolni a fekvőrendőrök telepítésekor.

Ott volt eddig is a 30 km/órás sebességkorlátozó tábla, más kérdés, hogy egy kis településen áthaladó főútvonalon hányan veszik figyelembe
A megoldás lényege az, hogy az összevissza kacskaringózó vonalak felkeltik a vezetők figyelmét, gondolkodásra, és ezzel lassításra késztetik őket.

A furcsa útfestés nagy visszhangot kapott az utóbbi napokban a sajtóban és a közösségi médiában, és sokan kritizálták, mondván összezavarja a sofőröket, és ezzel balesetveszélyes helyzetet teremt. Azt is megkérdőjelezték, hogy egyáltalán szabályos-e ilyen vonalakat festeni az útra.

A polgármester szerint ez a megoldás nem végleges, de a városvezetés gyorsan akart tenni valamit

annak érdekében, hogy lelassítsanak az autók, és meglepő lehet, de a festés rögtön bevált. Az ellenzők szerint aki egyszer már járt erre, legközelebb nem fog lassítani, de az agy másképp működik, a vonalak értelmezése tudat alatt sokadjára is lassításra kényszerítheti a sofőröket.

Nem ez az első alkalom, hogy komplikált útfestéssel próbálják meg felhívni az autósok figyelmét egy veszélyes útszakaszra. Angliában, Németországban és Kínában is vannak olyan 3D hatású gyalogosátkelőhelyek, amelyek látszólag kiemelkednek az út síkjából, ezért az autósok önkéntelenül is lassítanak előtte.

Magyarországon is készült már ilyen zebra, csak épp nem a hatóságok festették fel, ezért nem volt hosszú életű:

Támogatott és ajánlott tartalmaink
További cikkeink a témában