Először kölcsönért könyörgött a Mercedesnél, aztán máig tartó hatást gyakorolt az autóiparra.

Be kell vallanom, hogy a könyvből az év vége előtt nagyobb bevételre aligha számíthatok, ezért arra kényszerülök, hogy valamiféle engedményt vagy kölcsönt kérjek. Természetesen néhány ezer márka már nagyon sokat jelentene” – írja Adolf Hitler a Benz & Cie autógyárnak a Mein Kampf írása közben a landsbergi börtönből egy negyven lóerős 11/40 kapcsán, melynek akkori listaára 18 ezer német birodalmi márka volt. Kilenc hónapot töltött itt elvileg öt, ám a gyakorlatban alig több mint egyéves büntetéséből, melyet hazaárulásért, a Sörpuccs néven jegyzett hatalomátvételi kísérletért kapott. E korai próbálkozásának még csak tizenöt halálos áldozata volt.

Hogy végül kapott-e kedvezményt, nem tudni, ám a börtönben megírt vitairata minden korábbinál nagyobb népszerűséget hozott neki a két éve súlyos válságban lévő németek körében. Tíz évvel később, 1934-ben az ellenzék módszeres likvidálása után ő lett a „Vezér és Nemzeti Kancellár”. Ekkor már nem volt szüksége alkudozásra.

A német versenyautók a legenda szerint azért váltottak fehérről ezüstre (a BMW-t leszámítva), mert 1934-ben a Mercedes–Benz W25 egy kilóval nehezebb volt, mint a szabályban előírt 750, így lecsiszolták róla a festéket, megteremtve az Ezüst Nyilakat. Bár korai feljegyzések ezt nem támasztják alá, az biztos, hogy a következő évben Bernd Rosemeyer Auto Unionja is szépen csillogott Csehszlovákiában, amikor megszerezte vele első nagydíjgyőzelmét. Sikerei az ötszáz lóerős gépekkel, valamint Elly Beinhorn műrepülővel kötött házassága a legnagyobb sztárok közé emelte, így nem csoda, hogy Heinrich Himmler hamar beléptette az SS-be. Állítólag sosem kellett felvennie az egyenruhát.

A náci párt sokat adott a propagandára: rég rájöttek, hogy a léghajóknak hadi szempontból nincs jelentőségük, mégis költséget nem kímélve építették őket, hatalmas horogkeresztekkel az oldalukon. Az autóversenyzés még fontosabb presztízskérdés volt: az Ezüst Nyilaknak meg kellett előzniük a piros olaszokat, de még inkább a kék franciákat és a zöld briteket. Hitler szorosan követte az eseményeket.

1938-ra a kompresszoroknak hála bőven hatszáz lóerő fölé csúszott a teljesítmény (ezt az értéket csak a nyolcvanas években érte el újra a Forma–1, a turbókorszak bevezetésével). Bernd Rosemeyer számos siker után végül a párt büszkeségén, a három évvel korábban elkezdett Autobahnon lelte halálát Frankfurt és Darmstadt között. Épp rekordot állított, amikor 429 km/h sebességnél az autója alá kapott a szél. 0,35 Mach-hal csapódott a fák közé.

Hitlert ellenben nem ölték meg a kompresszorok. Bár vezérkara és tudósai szeretettek elkobzott Tatrákkal száguldozni, ő inkább páncélozott Mercedes–Benz 550K-kat ajándékozott legfontosabb embereinek. A Führer maga különleges 770K Großerekkel járt, melyek a szigorú biztonsági protokollal kiegészítve a lehető legnagyobb védelmet nyújtották a felvonulások alatt. Lehet, hogy egy nyitott limuzin elsőre nem tűnik a legjobb ötletnek, ha az ember gyűlölt diktátor, ám a merénylőknek így sem volt könnyű dolguk.

A 770K padlólemeze és az utasteret védő karosszériaelemek edzett acélpáncélzattal készültek, a pótkerekek mögött is extra vastag fém védte a motorteret, Hitler megemelt ülése mögött kihúzható páncéllemez lapult, az ablakok pedig negyven milliméteres golyóálló üvegből voltak. A gumiabroncsokat húsz cellára osztották, így néhány golyó ezeknek sem számított. A tömérdek extra súlyt a stratégiailag nem fontos elemek alumíniumra cserélésével próbálták csökkenteni, ám így is szükség volt a hengerenként dupla gyertyás 7,7 literes nyolchengeres összes lóerejére. A 770K a padlógáznál bekapcsoló Roots-kompresszor segítségével háromszáz lóerő felett teljesített. A 4,1 tonnás autót ez elvileg 170 km/h-ra tudta gyorsítani, bár ilyenkor nem ártott, ha tele volt a szintén páncélozott, 197 literes benzintank.

A Mercedes–Benz büszke volt termékei sikerére. Szalonjaikban hatalmas Hitler-portré díszelgett, és szlogenjük is megváltozott: "Vegyél egy Mercedest, hogy a Führer autójával járhass!"

Ha éppen lebombázott városokon át, vagy a lerohant országok földútjain kellett közlekednie, Hitler a hattengelyes Mercedes–Benz W31 G4-flottáját használta. A G4-eknek sokkal gyengébb volt a páncélzata, mint a Großereknek, így ezt ellensúlyozandó még több katona kísérte vele a Führert. Mind a hat kerekét puhára fújták, mert Hitler gyomorbántalmainak nem tettek jót a bukkanók. Erich Kempkának, Hitler személyes sofőrjének óvatosan kellett vezetnie. Itt épp Mussolini élvezi a G4 komfortját:

A páncélozott Mercedesek jók voltak a tiszteknek, leszámítva azt az apróságot, hogy Hitlernek rendeletben kellett korlátoznia a sebességet, miután túl sok fontos embert vesztett közúti balesetekben. Amire viszont szüksége volt, az egy olcsó népautó. Bár Ferdinand Porsche már 1931-ben elkezdett dolgozni egy modellen, a végleges KdF-Wagen csak 1938-ra készült el. Az autón mind a Tatra, mint Josef Ganz 1933-ban bemutatott May Bugjának hatása érezhető, de Porschénak nem kellett aggódnia a szabadalmi perek miatt (bár a Tatrát a hatvanas években kompenzálták).

A háború kezdetéig csupán néhány Bogár készült, és azok sem a civil lakosságnak, hanem a náci katonáknak. A prioritás nem ez volt, hiszen 1938 januárjában Porsche parancsot kapott egy katonai verzió kifejlesztésére. A Type 82 Kübelwagen végül csak 1940-ra, a kétéltű Type 166 Schwimmwagen pedig csak '42-re készült el. Később kiderült: a könnyű csapatszállítók a szövetséges katonák szerint hátsókerék-hajtásuk ellenére sok helyzetben jobban teljesítettek, mint a 4x4-es amerikai Willy's Jeepek. Wunderbar!

A háború alatt végig a szövetséges bombázások nehezítették a Type 1 gyártását. Az elkészült autók közül az általános benzinhiány miatt sokat fatüzelésűre alakítottak át. A füst eloszlása után a gyártósorok előkerültek föld alatti bunkerekből, és a Bogár igazi tömegcikké válhatott a háború utáni demográfiai robbantásban.

Persze aki az első volt az egyenlők közt, már Lengyelország inváziója előtt megkaphatta KdF-Wagenjét, mely ráadásul nyitott tetős is volt. 1939. április 20-án a Volkswagen és Ferdinand Porsche Hitler születésnapja alkalmából egy ünnepség keretein belül adták át a Führerwagent. A zártkörű buli pompája persze meg sem közelítette a szűk egy évvel korábbi wolfsburgi bemutatót, ahol gyerekhadsereg és a diktátorokra jellemző mennyiségű zászló ünnepelte az új népautót.

A korszak legpompásabb német autóival járt, meglovagolta a hazai győzelmet a versenypályákon, megalkotta az autópályát (melyet aztán az amerikaiak hazatérve lemásoltak), és minden idők legsikeresebb népautóját. Hitler és pusztító birodalma sokat köszönhetett az autóknak, az autóipar pedig egész másképp festene, ha nincs a történelem e sötét, ám roppant innovatív időszaka.

És hogy mi van ma az egykori bunker, Hitler és Eva Braun halálának helyszínén? Egy parkoló.

Hírességek autói? Nézz szét a Player Kormányközelben-sorozatában!

(fotók: Life-archívum, és Bundesarchiv)

Hitler kölcsönkérelme és leletei

Az idézett Mercedes-kölcsönért folyamodó levél is tételként szerepel azon a keddi árverésen, amelyet az Alexander Historical Auctions rendez. Az autóipari szempontból is érdekes relikviák mellett többek között a Führer fejéről készült röntgenképeket és az ellenőrizhetetlen puffadásáról is szóló orvosi jelentéseket is aukcióra bocsátják.

Támogatott és ajánlott tartalmaink

Milyen borospoharak léteznek, és melyikből mit igyunk? Mutatjuk, hogy miért nem mindegy!

Helly Hansen ismét a legjobbakkal állt össze a maximális teljesítményért

Hóban, sötétben, az autópálya leállósávjában szerelte fel a téli gumikat egy nem okos autós

További cikkeink a témában
Milyen borospoharak léteznek, és melyikből mit igyunk? Mutatjuk, hogy miért nem mindegy!
Hirdetés